CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun telekomünikasyon şirketlerinden milyonlarca vatandaşın verilerini istediğini ve Cumhuriyet tarihinin en büyük fişleme skandalının yaşandığını öne sürdü.

Adıgüzel, "Birçoğunuz 2013'te eski bir ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın kamuoyuyla paylaşmasıyla ortaya çıkan, telekomünikasyon şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilen dinleme ve izleme skandalını hatırlar. Bunun bir benzeri bir süredir BTK eliyle Türkiye'de gerçekleştiriliyor. BTK Başkanı 'gizli' ibareli bir yazıyla 313 internet sağlayıcı firmadan log kayıtlarını ve abone desen yapısını istiyor" iddiasında bulundu.

"HANGİ SİTEYE GİRİLDİĞİNİN KAYITLARI İSTENDİ"

Adıgüzel şunları söyledi:

- Peki nedir bu log kayıtları ve abone deseni? Kısaca firmalardan internet abonelerinin hangi internet sitelerine hangi saatte girdiği ve ne kadar süre kaldığının bilgisinin her saat başı BTK'ya göndermesi isteniyor.

Artıbir anketi: Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a fark atıyor Artıbir anketi: Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a fark atıyor

- Firmalara gönderilen bu yazı BTK'nın resmi sitesinde yayınlanmıyor. Kamuoyunun gözü önünden açık hukuksuzluklarını kaçırmak istiyorlar. Sanıyorlar ki gerçekler gün yüzüne çıkmayacak ama beyhude.

- Tabi hangi siteye hangi saatte girdiği ve ne kadar kaldığının yanında abonelerin TC kimlik numarası, adres, vergi numarası, meslek kimliği sunduysa onun seri numarası hatta ve hatta annesinin kızlık soyadına kadar bütün bilgileri talep ediliyor.

- Tabi bazı firmalar gerek kullanıcılarının mahremiyet haklarının ihlali gerekse Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na açıkça aykırı olduğundan BTK'nın 'gizli' ibareli işleminin iptali için idari yargı sürecini başlatıyor. Fakat üç büyük firmanın bu verileri paylaştığı sır değil.

BAKANLIK: "MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN"

Söz konusu olayı TBMM'ye taşdığını belirten Adıgüzel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na sorduğu sorulara gelen yanıtı da paylaştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: "Kişilerin bilgisi ve rızası dışında, kendi kimlik bilgileri kullanılarak adlarına açılan ve başkası tarafından başta terör, dolandırıcılık ve benzeri suçlar için hat kullanımının önlenmesi amacıyla, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından alınan 24 Ekim 2018 tarihli ve 2018/DK-BSD/314 sayılı Kurul Kararı ile gerçek abonelerin hatları üzerlerine kaydettirebilmeleri, tarafı olmayan ve mevzuata aykırılık teşkil eden sözleşmelerin ise sonlandınlması sağlanarak tüketici mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir."

SUÇUN İŞLENMESİNİ ÖNLEME SAVUNMASI

Adıgüzel, açıklamalarına şöyle devam etti:

- BTK'nın kişisel verilerin korunmasına savunması: "İptali istenen kuralla kişisel verilerin korunması hakkına müdahalede bulunulduğu tartışmasızdır. Ancak bu müdahale, suçun islenmesinin önlenmesi gibi meşru anayasal bir amaca dayanmaktadır."

- Buradaki 'suçun işlenmesinin önlenmesi gibi meşru anayasal bir amaca' birazdan değineceğim, ama önce yetkileri BTK'ya devredilen Telekomünikasyon iletişim Başkanlığını hatırlayalım.

- Hani şu 15 Temmuz'dan sonra kapatılan FETÖ'cülerin yuva yaptığı "bütün pisliklerin olduğu yerlerden bir tanesi". Tırnak içindeki ifade Recep Tayyip Erdoğan'a ait.

- Tabi birçok konuda olduğu gibi iktidar eski ortaklarının başına gelenlerden ders almamış görünüyor. Türkiye'deki abonelerin bağlantı geçmişlerinin hukuksuz bir şekilde kayıt altına alıyor. Ve bu kayıtları süresiz olarak arşivlediğini de belirtiyor.

- BTK cevap dilekçesinde "suçun işlenmesinin önlenmesi gibi meşru anayasal bir amaç"tan bahsetmişti. Yurttaşların trafik kayıtlarını, kimle ne zaman kaç dakika görüştüğünü, hangi siteleri ziyaret ettiğini süresiz kayıt altına tutmasına gerekçe olabilecek suç sizce hangisidir?