Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Tabip Odaları'nın başlattıkları "Vergide Adalet" eylemleri, devam ediyor. Sağlık emekçileri, Adana, Mersin ve Antalya'da düzenledikleri açıklamalarla taleplerini dile getirdi. 

ADANA 

Adana'da Akıncılar Aile Sağlığı Merkezi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri adına açıklama yapan Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyon Başkanı Dr. Ahmet Batu, 4 aydır taleplerini dile getirdiklerini hatırlatarak, "Vergilerimizi harcarken adalet istiyoruz. Bu ülkenin emeğiyle çalışan yurttaşları, kadınları, çocukları, emeklileri, emekçileri için soruyoruz: Vergide adalet var mı?" diye sordu.

ANTALYA 

SES Antalya Şubesi'nde sendika üyeleriyle birlikte açıklama yapan SES Antalya Şubesi Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Aslı Soydar, "Vergide adalet istiyoruz. Vergi toplanırken adalet istiyoruz. Vergilerimiz harcanırken adalet istiyoruz" dedi. 

Maliye ve Sağlık bakanlıklarına 4 aydır vergide adaletin sağlanması talebiyle seslendiklerini ifade eden Soydar, "Sağlık Bakanı yurttaşlarımızın ne kadar çok hastalanıp ne kadar çok şehir hastanelerine gittiğinden bahsediyor. Onaylı onaysız randevu peşinde koşuyor. Halkımız gibi Sağlık Bakanı da randevu derdine düşmüş durumda" ifadelerini kullandı.

MERSİN  

Mersin'de, Toroslar ilçesinde bulunan 1 No'lu Aile Sağlık Merkezi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları burada açıklama yaptı. “Vergide adalet istiyoruz" yazılı pankartın açıldığı eylemde, sık sık “İnsanca yaşamak istiyoruz" sloganları atıldı. Burada açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı İzzet Çalış, "Türkiye'nin dört bir yanında aylardır ‘Vergide Adalet’ talebimizi dile getiriyoruz. Yoksulluk sınırı altında bir gelirle çalışan milyonlarca emekçi gibi, biz de geçinmekte zorlanıyoruz ama nasıl oluyor da bu ülkenin en yüksek vergisini biz veriyoruz anlayamıyor, bunu kabul edemiyoruz" diye belirtti. 

Yapılan açıklamalarda sağlık çalışanları Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e şu soruları yöneltti:

"* Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı?

* Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Neden hiç bu şirketlerin adını ağzınıza almıyorsunuz?

* Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz?

* Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

* Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz?

* Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının hakları ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadelemiz talebimiz karşılık bulana dek sürecek. Vergide ve gelirde adalet mücadelesine tüm çalışanları, giderek yoksullaşan halkımızı bir kez daha davet ediyoruz."