Uğur Gezer isimli yurttaş Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Diyarbakır’ın Sur Belediyesi’ne girerken, Mustafa Kemal Atatürk ve AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. 

TUTUKLANDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gözaltına alınan Gezer’in tutuklandığını duyurdu. Tunç yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Diyarbakır Sur Belediyesi makam odasında, Belediye Başkanın göreve başlaması nedeniyle gerçekleştirilen programda, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren sözler sarf edilmesi nedeniyle gözaltına alınan şüpheli hakkında tutuklama kararı verilmiştir.”

ENGELLİ RAPORU ORTAYA ÇIKTI

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), dün Gezer'in yüzde 50 zihinsel engelli olduğunu açıkladı. Mezopotamya Ajansı, Gezer'e dair farklı bir detayı duyurdu. Buna göre Gezer, zihinsel engelli olması nedeniyle bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Ajans, bu konudaki raporu da paylaştı.