ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), son birkaç gündür ülke üzerinde yüksekten uçan ve önemli askeri sahaları gözetliyor gibi görünen şüpheli bir "Çin gözetleme balonunu" izlediklerini açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden'ın Çin balonuna ilişkin 'İcabına bakacağız' açıklamalarının ardından yeni bir gelişme yaşandı. ABD'nin bazı havaalanlarında uçuşlar askıya alındı.

3 HAVAALANINDA UÇUŞLAR DURDURULDU

Sky News'te yer alan habere göre; Federal Havacılık İdaresi (FAA), "ulusal güvenlik çabaları" nedeniyle Güney Carolina'daki Myrtle Beach Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere üç havaalanında uçuşların durdurulduğunu söyledi.

Yaşanan bu gelişme Biden'ın ABD'nin kendi hava sahası üzerinde uçan şüpheli Çin casus balonuyla 'İcabına bakacağız' ifadelerinin ardından geldi.

"İCABINA BAKACAĞIZ"

Hafta sonunu geçireceği New York eyaletine bağlı Syracuse kentine giden Biden, uçaktan indikten sonra bir gazetecinin ABD semalarındaki Çin balonuna ilişkin sorusunu yanıtladı. Konuya ilişkin ilk yorumunu yapan Biden, "(Casus balonun) İcabına bakacağız." ifadesini kullandı.

ABD İLE ÇİN ARASINDAKİ SON GERGİNLİK: CASUS BALON

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 Şubat'ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini açıklamıştı.

Çinli yetkililer balonun Çin'e ait sivil bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırma için kullanıldığını, rüzgarlarla sürüklenerek yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiğini belirtmişti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise "Çin'in açıklamasının farkındayız ancak bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

İngiltere, Rusya'yı zayıflatılmış uranyum konusunda dezenformasyon yapmakla suçladı İngiltere, Rusya'yı zayıflatılmış uranyum konusunda dezenformasyon yapmakla suçladı

Balon krizi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da 5-6 Şubat'ta Pekin'e yapacağı ziyareti erteleyeceğini açıklamıştı.