ABD "Ülkü Ocakları'nın terör örgütü olup olmadığını" araştıracak

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın "yabancı bir terör örgütü olup olmadığının araştırılmasını" öngören bir maddeyi 2022 Savunma Bütçe tasarısı kapsamında kabul etti.

DÜNYA 25.09.2021 - 09:22 25.09.2021 - 09:28

ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen 2022 Savunma Bütçe tasarısı içinde Ülkü Ocakları'nı ilgilendiren önemli bir madde bulunuyor. Bu maddeye göre, Ülkü Ocakları'nın "yabancı bir terör örgütü olup olmadığı" araştırılacak. Söz konusu maddenin bağlayıcı olabilmesi için Savunma Bütçe Yasa tasarısının Senato'da da aynı biçimde kabul edilmesi ve ardından Başkan Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI RAPOR HAZIRLAYACAK

Demokrat Partili Nevada Vekili Dina Titus tarafından 2022 Savunma Bütçe tasarısına (NDAA) eklenen maddede, Dışişleri Bakanlığı'nın "Ülkü Ocakları'nın yabancı bir terör örgütü olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığının araştırılması" öngörülüyor. Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi tarafından önceki gün kabul edilen tasarının yasalaşmasının ardından 180 gün içinde Dışişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin bir rapor hazırlaması ve Kongre'ye sunması isteniyor. Yasa kabul olursa, Ülkü Ocakları'nın "yabancı terör örgütü kriterlerini neden karşıladığı ya da karşılamadığını değerlendirmesi" de gerekiyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@