ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye ve Yunanistan'a Ege'de yaşanan sorunlar konusunda tarafsız yaklaştıklarını söyledi.

ABD’nin Türkiye’yle Yunanistan’a yaklaşımının ‘değişmediği’ ve ABD’nin yaklaşımının ortaklardan birinin lehine taraf tutmaya yönelik olmadığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

Atatürkçü Düşünce Derneği: Cumhuriyet kubbemizin kilit taşı Atatürk ve laikliktir Atatürkçü Düşünce Derneği: Cumhuriyet kubbemizin kilit taşı Atatürk ve laikliktir

“Son dönemde bana ABD’nin Ege’de güvenliğe ilişkin pozisyonunda bir değişiklik olup olmadığı sorusu yöneltiliyor. Bu soruya cevabım ‘Hayır’. NATO müttefiklerimiz Türkiye ve Yunanistan ile güvenlik alanındaki işbirliğimiz, ortaklardan biri lehine taraf tutmaya ya da dengeyi bozmaya yönelik bir tutuma dayanmamaktadır.”

Flake, şu anda ortak çabalarının Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını sonlandırmaya odaklandığını aktardı.

Büyükelçi şunları söyledi: “Yunanistan ile savunma alanındaki işbirliğimiz, Ukrayna’yı ve Orta ve Doğu Avrupa’daki NATO müttefiklerimizi destekleyerek NATO’nun doğu kanadını güçlendirmektedir. NATO müttefiklerimiz Türkiye ve Yunanistan ile paylaştığımız başlıca hedef, bölgenin tamamında barışın, güvenliğin ve istikrarın sağlanmasıdır.”