Son 1 yıldır Avrupa ülkelerine gitmek için Schengen vizesi başvurusu yapan Türkiyeliler, konsoloslukların kapısından dönüyor. Turist amaçlı başvuru yapanların yanı sıra yıllardır Avrupa kentlerine gidip gelen iş insanlarına da vize verilmemesi, kamuoyunda gündem oldu.

Schengen vizesi alamayan Türk vatandaşlarının büyük çoğunluğunun 10. maddeden ret yanıtı aldığı ortaya çıktı. Özellikle Almanya Başkonsolosluğu'ndan Schengen vizesi almak isteyenlerin 10. maddeden reddedildiği öğrenildi.

SCHENGEN 10. MADDE NEDİR?

Show Haber'de yer alan habere göre, Schengen vizesi başvurusuna ret yanıtına gerekçe olarak gösterilen 10. madde, planlanan kalışa ilişkin gerekçenin inandırıcı olmadığı ve seyahat amacının net olarak belirtilmediği anlamına geliyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a Londra’da saldırı girişimi KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a Londra’da saldırı girişimi

ŞİRKET SAHİPLERİ DE REDDEDİLİYOR

Ancak 10. maddeden ret cevabı alanların içinde tüm belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış, buradaki mal varlığını ve şirketlerini de dayanak olarak göstermiş kişiler de bulunuyor.

Schengen vizesi için başvuru yapan bir iş insanı, "600 çalışanımız var şirketimizde. Her şeyimiz yasal. Tüm evraklarımız tamamken ret aldık" diye konuştu.

10. maddeden alınan ret yanıtı başka ülkelere başvuruları da etkiliyor. Vatandaşlar, söz konusu sorunun diplomatik olarak bir an önce çözülmesini istiyor.