ABD ile Türkiye arasındaki F-16 kararı iki ülke ve Yunanistan'ın ilişkilerini gerdi. ABD Senatosu, F-16'ların Yunan hava sahasını ihlal etmek için kullanılmamasının somut adımları atılmazsa Türkiye'ye F-16 satışını yasaklayan değişikliği kabul etti.

Türkiye'nin geçtiğimiz ay Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine itirazlarını geri çekmesinin ardından ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'ye F-16 satışını desteklediğini söylemiş ve "Türkiye'ye F-16 satmamız gerektiğini söylemiştim. Bu jetleri modernize etmeliyiz. Bunun tersi çıkarımıza olmaz" demişti.

ABD, Türkiye ve İsrail'in karşılıklı büyükelçi atama kararından memnun ABD, Türkiye ve İsrail'in karşılıklı büyükelçi atama kararından memnun

ABD Başkanı Biden'ın bu açıklamaları Ankara'da memnuniyetle karşılanırken, Atina'da tepkiye yol açmıştı. Yunanistan yanlısı ABD'li siyasetçiler de Türkiye'ye olası F-16 satışını engellemek için harekete geçmişti.

TÜRKİYE ALEYHİNE KARAR

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Joe Biden'ın Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını yasaklayan bir Pallone/Pappas değişikliğini kabul etti. Karara gerekçe olarak "F-16 savaş uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal etmek için kullanılmamasına dair somut adımların sağlanmaması" gösterildi. Pallone/Pappas değişikliği 244'e karşı 179 oyla kabul edildi.