Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nün 2022 Yıllık Raporu yayımlandı. 2022 yılında 7 bin 326 kadına ulaşılan raporda; kadın sığınma evlerine başvuran kadınların yüzde 47,6’sının psikolojik, yüzde 30,5’inin ise fiziksel şiddete uğradığı tespit edildi.

Kadına karşı şiddetle mücadele konusunda toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yürüten ABB Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü, 2022 Yıllık Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. ABB’nin resmi internet sitesinde yayımlanan rapor, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlarla da paylaşıldı. Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü, yapılan faaliyetlerin yanı sıra istatistiki verilerin de yer aldığı tespitlere raporunda yer verdi.

EĞİTİM SEVİYESİ AZALDIKÇA BAŞVURU ARTTI

Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda sosyal ve ekonomik veriler de yer aldı. Eğitim seviyesi azaldıkça Kadın Danışma Merkezleri’ne başvuru yapan kadın sayısının arttığı gözlemlendi. Başvuran kadınların yüzde 1,1’i okuma yazma bilmeyen, yüzde 30,9’u ilkokul mezunu, yüzde 19,7’si ortaokul mezunu ve yüzde 36,8’i lise mezunu olarak istatistiklere yansıdı. Merkezlere başvuran evli kadın oranı yüzde 61,2 iken bekar kadın oranı yüzde 38,8 oldu. Merkezlere işsiz kadınların daha çok, destek için başvurduğu ortaya çıktı.

Kadın Danışma Merkezi’ne başvuran kadınlar çoğunlukla telefonla danışmayı tercih ederken, 2022 yılında 261 kadın yüz yüze görüşmeyi, 2 bin 92 kadın ise 7/24 açık olan 0549 248 64 86 numaralı hattı arayarak telefonla danışmayı tercih etti. Kadın Danışma Merkezlerine başvuran kadınlardan yüzde 56,6’sının psikolojik şiddet nedeniyle merkezlere geldiği kaydedildi.

KADIN SIĞINMA EVLERİNDEN 80 KADIN VE 47 ÇOCUK YARARLANDI

Kadın sığınma evlerine ait verilere de yer verilen raporda; merkezlerden 2022 yılında 80 kadın ve 47 çocuğun yararlandığı belirtildi. Kadınların uğradıkları şiddet türleri ve oranları; fiziksel şiddet yüzde 30,5, psikolojik şiddet yüzde 47,6, cinsel şiddet yüzde 9,5 ve ekonomik şiddet yüzde 12,4 olarak açıklandı. Raporda kadınların en çok eş ya da partnerlerinden şiddet gördüğü kaydedildi.

ABB Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden toplam Kadın Danışma Merkezi’nde; sorumlu şeften sosyal hizmet uzmanına, proje asistanından avukata, sosyolog ve psikologdan eğitmene kadar alanında uzman kişiler hizmet veriyor. Ulus Gençlik Parkı Danışma Merkezi’nde fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddete uğrayan ya da uğrama riski altında bulunan kadınlara ücretsiz danışmanlık hizmetinin yanı sıra ücretsiz psikolojik danışmanlık ve hukuksal danışmanlık desteği de sağlanıyor. Kadın Danışma Merkezi’ne bağlı Keçiören, Şafaktepe, AŞTİ ve Altındağ’da toplam dört Kadın Danışma Birimi hizmet vermeyi sürdürüyor.

KADINLARA EĞİTİM VERİLDİ 

ABB ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile kadınlara ‘Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi’ kursu, 2022 yılında üç ayrı grupta verildi. Çalışan kadınların güvenle çocuklarını emanet edebileceği eğitimli ve nitelikli bakıcılar yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen proje ile sertifika almaya hak kazanan kadınlara sigortalı çalışabilecekleri iş imkanı sağlandı. Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı iş birliği ile ‘Kadın Sağlığının Korunması, Geliştirilmesi ve Güçlendirilmesi’ isimli proje hayata geçirildi. Proje sayesinde yaşam dönemlerine özgü konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlayarak, koruyucu sağlık davranışları geliştirebilmeleri, sağlık bilincinin artırılması ve ihtiyaçları olan sağlık hizmetlerine ulaşabilmeleri konusunda farkındalık sağlanması amaçlandı. Bu kapsamda yedi farklı kadınlar lokalinde 147 kadına ‘Kadın Sağlığı’ konulu seminer verildi.

MOR HARİTAMDAN, KADIN GÜÇLENME MERKEZİ'NE KADAR PEK ÇOK PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

Ankara’yı kadınlar için güvenli bir kent hale getirmeyi amaçlayan ABB, şiddetle mücadelede sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapmayı da sürdürdü. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ortaklığıyla yürütülen ‘Şiddet Mağduru Kadınların İstihdama Katılımın Kolaylaştırılması Projesi’ ile kadınların mesleki güçlendirmesinin sağlanabilmesi için sığınma evinin bulunduğu alanda bir üretim ve eğitim atölyesi kuruldu. Kadınların üretimi olan ürünler Zafer Çarşısı içerisinde ‘Yeni Hayat’ adıyla hizmet veren hediyelik eşya dükkanında satıldı.

Hollanda Büyükelçiliği ile ABB arasında ‘Matra Sosyal Dönüşüm ve İnsan Hakları Hibe Programı’ kapsamında yürütülen ‘Kadın Güçlenme Merkezi’ projesi kapsamında ilk ‘hukuk kliniği’ açıldı. Türkiye’nin ilk dijital haritası olan ‘Mor Haritam’ platformu erişiminin kolaylaştırılması için ‘Şeffaf Ankara’ uygulamasına taşındI. Uygulama, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Alanı’nda En İyi Uygulama olarak ödüle layık görüldü.

‘GÜVENLİ KENT ANKARA’ PROJESİ

Hayatı da Nakış Nakış İşleyen Kadınların Hikayesi Hayatı da Nakış Nakış İşleyen Kadınların Hikayesi

Kent Hizmetleri Kadın İhtiyaçları anketi ile bin tanesi yüz yüze, 5 bini dijital platformlar aracılığıyla olmak üzere toplam 6 bin kadınla görüşüldü. Anketin sonucu ise yüzde 26’lık oranla ‘güvenlik’ oldu. Ankara’nın daha güvenli hale getirilmesi ihtiyacı sonucunda 2023 yılı için ‘Güvenli Kent Ankara’ projesinin hayata geçirilmesi hedeflendi.