6 Şubat depremlerinde; sporcuların ve tur rehberlerinin de aralarında bulunduğu 72 kişinin hayatını kaybettiği Adıyaman'daki Grand İsias Otel davasında kritik bir gelişme yaşandı.

ANKA Haber Ajansı'nın haberine göre; Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu, depremde yıkılan İsias Otel'le ilgili dava dosyasından ayrılan Adıyaman Belediyesi'ndeki kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verdi.

Kurul gerekçeli kararında, otel binasının yapısal kusurlarının ve donatı eksikliklerinin binanın yıkımına sebebiyet vermiş olabileceğini belirterek, denetim görevinin yerine getirilmediğine; proje bilgileri ile ruhsat bilgilerinin uyuşmadığına; otele ilişkin yapı ruhsatı verilirken binanın statik projelerinin değişen kullanım durumu da dikkate alınarak ilgili tarihte yürürlükte bulunan yönetmelik koşullarına göre tekrar değerlendirilmesi gerekirken bunun yapılmadığına; mevzuata uyulmadan yapı ruhsatı verildiğine yer verdi.

Bu bağlamda yapı ruhsatında imzaları bulunan ve sorumlulukları tespit edilen Adıyaman Belediyesi’nin ilgili dönemlerdeki, ruhsat büro teknisyeni, ruhsat büro şefi, imar müdürü ve belediye başkan yardımcılarından hayatta olan 4 kişi hakkında soruşturma izni verildi.