Haber: Fatoş Erdoğan

34 Emek, Meslek ve Demokrasi Örgütü, 30 Haziran’da Kayseri’de bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı iddiası üzerine başlayan ve diğer illere yayılarak devam eden Suriyelilere yönelik ırkçı saldırılara karşı Şişhane Meydanı'nda basın açıklaması düzenledi.

"Irkçılığa ve Göçmenleri hedef gösteren Saldırılara Karşı Dayanışmayı Yükseltiyoruz" pankartının açıldığı basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri okudu.

Yoleri, "Pogromların, nefret saldırılarının ve ırkçı politikaların karşısında durarak göçmenlerle dayanışmaya devam edeceğiz" dedi.

Yoleri’nin yaptığı açıklamanın satır başları şöyle;

Kayseri’de 3 gün önce bir çocuğun Suriyeli bir erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılması haberi üzerine kışkırtılan grupların Suriyelilerin yaşadığı mahallelere saldırıp, araçları ve evleri yakmaları, işyerlerini talan etmeleri ile başlayan olaylar, istismar olayının ötesinde açık bir göçmen düşmanlığı saikiyle ve göçmenlerin can güvenliklerini tehdit eder boyutta yayılarak devam ediyor. Nitekim, dün Antalya’da Ahmet Handan El Naif isimli göçmenin sokakta yürürken önü kesilmiş ve bıçaklanarak öldürülmüştür. Kayseri’den sonra Konya, Antalya, Hatay, Gaziantep, Antalya, İstanbul gibi diğer şehirlere yayılan saldırıların önlenmemesi, devamında Suriye’de Türkiye aleyhine başlayan olaylar; ortak değerleri bulunan ve bir arada yaşamak zorunda olan halkları karşı karşıya getirmiş, toplumsal barışa onarılmaz yaralar açmıştır. Olayların Türkiye’de ve Suriye’de yayılarak devam ediyor olması ve büyütülen ırkçı kampanya aynı zamanda pogrom benzeri olayların yaşanma ihtimalini güçlendirmektedir.

Bugün göçmenlerle dayanışma iradesiyle bu meydanda bir araya gelenler olarak bizler devletin sınır ve göçmen politikalarından beslenen ve ırkçı saiklerle geliştirilen bu nefret saldırılarının durdurulmasını, onarıcı adalet ilkeleri doğrultusunda adalet mekanizmalarının işletilmesini istiyor, günah keçisi haline getirilen, saldırıya uğrayan göçmenlerle dayanışmamızı büyüteceğimizi duyuruyoruz. 

Biz, çocuk istismarı ve erkek şiddetini önleme ve cezalandırma yükümlülüğünün kamu kurumlarında olduğunu ve bu olaylar bahane edilerek örgütlenen nefret saldırılarının göçmen düşmanı politikalardan beslenenleri güçlendirdiğini biliyoruz.  Biz, bu topraklarda göçmen olarak yaşamak zorunda kalanların emperyalizmin kışkırttığı bölgesel paylaşım savaşlarının sonuçlarını yaşadıklarının, AB ülkelerinin iltica hakkını tanımayarak AKP-MHP iktidarının inşa ettiği baskıcı rejime su taşıdığının, seçim kampanyalarında Suriyelileri “sorun” olarak tanımlayıp ülkelerine göndermekten bahsedenlerin bu göçmen düşmanı düzeneği sürdürdüğünün farkındayız. Göçmen işçilerin insanlık dışı koşullarda yaşamalarının ve çalışmalarının nedeninin ise sermayenin kâr hırsı olduğunu, tıpkı erkek şiddetinin ırkı, dini, milliyeti olmadığını bildiğimiz gibi biliyoruz. Biliyoruz ki ne düşük ücretlerin ne yüksek kiraların, ne enflasyonun nedeni göçmenler değil, ülkeyi yönetenlerin politikalarıdır. Göçmenlere karşı saldırganlığa ve ırkçılığa temel sağlayan da yine hükümetin mülteci haklarını tanımayan yaklaşımıdır.

Bizler aşağıda imzası olan kurumlar olarak; olası bir katliam, bir pogrom olasılığı da gözetilerek acilen göçmen karşıtı saldırıların durdurulması için etkin önlemlerin alınmasını, saldırganların cezalandırılması için adli sürecin aciliyetle işletilmesini istiyoruz.  Pogromların, nefret saldırılarının ve ırkçı politikaların karşısında durarak göçmenlerle dayanışmaya devam edeceğiz.

TEPKİ GÖSTEREN KURUMLAR İSE ŞÖYLE;

Antikapitalistler

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

DEM Parti Göç ve Mülteciler Komisyonu

DSİP

Eko Anarşistler

Ekoloji Birliği

Emek ve Adalet Platformu

Enternasyonal Dayanışma

Göç Araştırmaları Derneği

Göç İzleme Derneği

Göçmen Sendikası Girişimi

Halkların Köprüsü Derneği

Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De

İşçi Demokrasi Partisi

İşçi Emekçi Birliği

İklim Adaleti Koalisyonu

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

İnsan Hakları Gündemi Derneği

İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu

İzmir Müzisyenler Derneği

İzmir Yeşil Gelecek Derneği

Jineps Gazetesi

Kadın Dayanışması

Marksist.org

Mülteci Medyası

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği

Sınırsız Dayanışma

Validebağ Direnişi

Validebağ Savunması

Yaşamak Sosyal Alan ve Dayanışma Derneği

Yeşil Sol Parti Mültecilerle Dayanışma Çalışma Grubu