Yerel seçimler (belediye seçimleri) için hazırlıklar başladı. Milyonlarca seçmenin oy kullanacağı mahalli ve idareler seçimi Resmi Gazete'de yer alan bilgiye göre 2024 yılında gerçekleşecek. Her beş yılda bir düzenlenen yerel seçimlerde vatandaşlar belediye başkanlarını belirlemek için oy kullanacak. Peki, 2024 yerel seçimler ne zaman, hangi tarihte? İşte, o konular hakkında ayrıntılı bilgiler.

YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN?

Resmi Gazete’de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu kararına göre mahalli idareler seçimi 2024 yılı Mart ayının son pazar günü olan 31 Mart’ta yapılacak. Seçmen kütüğü güncellemeleri, 1 Ekim tarihinden YSK tarafından belirlenecek seçim takvimi başlangıç tarihine kadar yapılabilecek.

YEREL SEÇİMLER KAÇ YILDA BİR YAPILIR?

Türkiye’de Anayasa'nın 67. maddesi yerel yönetimlerinin karar organlarının seçimle işbaşına geldiklerini belirtmektedir, 127. maddenin ilk fıkrası ise seçimlerin ve halk oylamalarının serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy açık sayım ve döküm esaslarına göre yargı gözetim ve denetimi altında yapılması gereğini öngörmektedir. 5 yılda bir yapılmaktadır.

YEREL SEÇİM NEDİR?

Türkiye’de yerel seçimler son olarak 2019 yılında yapılmıştı. Yerel seçim, bir bölgedeki il ve ilçe yönetimini seçmek için gerçekleştirilen seçimlerdir. Yerel yönetimlerin kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın biçimde sağlanması ve idarede etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında merkezi bir konuma sahiplerdir. Yerel demokrasinin gelişmesinde yerel yönetimlerin seçilmeleri büyük önem arz etmektedir.