Evrimsel süreçte bacaklarını yitiren yılanlara yürüme yeteneğini geri vermek istediğini ifade eden ünlü Youtuber Allen Pan, yılanlar için şeffaf gövde ve robotik bacaklardan oluşan bir cihaz tasarladı.

Bir diz üstü bilgisayardan kontrol edilen robotik bacaklar boru şeklindeki şeffaf gövdeye bağlandı. Cihaz yılanın ona kendi başına serbestçe girip çıkabilmesine de olanak tanıyor.

YILANLAR CİHAZI HENÜZ KONTROL EDEMİYOR

Mars'ta solunabilir oksijen üreten Moxie, küçük bir ağaç kadar oksijen üretti Mars'ta solunabilir oksijen üreten Moxie, küçük bir ağaç kadar oksijen üretti

Cihazı tanıttığı videonun sonlarında Pan, makineyi denemek için bir pitonunu ödünç vermeyi kabul eden bir yılan yetiştiricisini ziyaret ediyor. Piton yuvasından çıkarıldıktan sonra sürünerek borunun içine giriyor.

Bu esnada cihazın kontrolü Pan'ın bilgisayarında oluyor. Diğer bir deyişle 3D yazıcıda oluşturulan cihaz, kontrolü yılana verecek kadar gelişkin bir teknolojiye sahip değil.

Deney boyunca yılan başını tüpün diğer ucundan dışarı çıkarmış halde uzanıyor. Hayvan, Pan'ın cihazın hareketini durdurmasıyla tüpten dışarı çıkıyor.

MİLYONLARCA YIL ÖNCE BACAKLARI VARDI

Bilim insanları yaklaşık 100 milyon ila 150 milyon yıl önce yılanların küçük ayakları olduğunu ve daha sonra bu uzuvların yavaşça ortadan kaybolduğunu tahmin ediyor.

Bu değişime neden olan koşullarsa tartışma konusu. Bazıları yılanların su ortamlarına daha iyi uyum sağlamak için bacaklarından "kurtulduğunu" iddia ediyor. Bazı uzmanlar da bacaksız olmanın yeraltında daha kolay hareket etmeyi sağladığını savunuyor.

Yılanların bacaklarının olması gereken yerde ise cılız iki çıkıntı mevcut. Bunlar, yılanların ikili penisinin de başlangıç noktası. Zira erkek yılanlar kuyruk kısımlarında gizli, çift cinsel organa sahip.