Türkiye'de 1 Mayıs işçi Bayramı Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan 'tam kapanma'nın gölgesinde kutlandı. Yüzlerce kişi polis müdahalesinde gözaltına alındı.

Tam kapanma ve Valilik yasaklarına rağmen işçiler ve emekçiler dört bir koldan Taksim'e yürüyerek 1 Mayıs'ı kutlamak istedi. Pankart ve sloganlar ile tepkilerini ve taleplerini haykıran yüzlerce kişinin önünü barikatlar kurarak kesen polisler, sert bir şekilde müdahale ederek yüzlerce kişiyi gözaltına aldı. Kısıtlamalar gerekçesi ile yasaklanan kent meydanları ise "Yaşasın 1 Mayıs" sloganları ile doldu.

‘ÇALDIKLARINIZI GERİ ALMAYA GELDİK’

Beyoğlu, Osmanbey, Mecidiyeköy'ün farklı noktalarından başlayan 1 Mayıs yürüyüşlerine yönelik polis saldırılarında onlarca eylemci gözaltına alındı. Gençlik Meclisleri ve Sosyalist Dayanışma Platformu üyeleri Taksim’e çıkmak için Mecidiyeköy’de buluşup yürüdüler. Polis ellerinde “Bizden çaldıklarınızı almaya geldik” ve “Faşizmi yeneceğiz” pankartı taşıyan devrimcileri önce Mecidiyeköy Meydan’da ablukaya aldı. “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gulan” sloganının ardından kitleye saldıran polis 19 kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı.
Gençlik Komiteleri de, ellerinde “Her yerde mücadele, iktidar geçinemeyenlere”  pankartı ile Taksim’e yürüdü. Komiteler, Galatasaray Meydanı’ndaki polis barikatına “Yaşasın 1 Mayıs mücadelemiz” sloganlarıyla yüklendi. Gençlik Komiteleri üyeleri Galatasaray’da sert polis saldırısıyla karşılaştı. Polis çok sayıda üniversiteliyi gözaltına aldı.

ESP'Lİ TÜMÜKLÜ GÖZALTINA ALINDI

“Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla Taksim’e yürümek isteyen Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği ve BİK üyelerine polis müdahale etti. Müdahalede ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de darp edilerek gözaltına alındı.

MÜCADELE BİRLİĞİ OKURLARI 'BU PİSLİĞİ DEVRİM TEMİZLER'

Mücadele Birliği okurları da Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydanı’na ellerinde “Taksim’de ısrar devrimde ısrardır”  pankartla yürüdü. Eylemciler polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı.
"Bu pisliği devrim temizler" pankartıyla Tarlabaşı'ndan Taksim'e yürüyen 4 Kaldıraç okuru da polis engeli sonrası gözaltın alındı.

'BİJî YEK GULAN'

Birleşik İşçi Kurultayı da Mecidiyeköy Meydan'dan Taksim'e yürümek istedi.  "Bijî yek gulan" sloganları ile yürüyen kitleye müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.  Devrimci Anarşist Faaliyet üyesi yaklaşık 10 kişi de Mecidiyeköy den Taksim’e çıkmak isterken gözaltına alındı

MECİDİYEKÖY'DE 4 KADIN DARP EDİLEREK YERLERDE SÜRÜKLENDİ

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu üyesi 4 kadın Mecidiyeköy ortaklar caddesinden sloganlar eşliğinde taksime çıkmak isterken gözaltına alındı. "Yaşasın bir Mayıs yaşasın sosyalizm" pankartı ve "1 Mayıs'a 1 Mayıs alanındayız" sloganları eşliğinde yürüyen 4 kadın darp edilip, yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.
Yeni Demokrat Gençlik (YDG) ve Partizan üyesi 7 kişi Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi’nden Taksim’e yürümek istedi. "Zafer direnen işçilerin olacak", "Bijî Yek Gulan" sloganları eşliğinde Mecidiyeköy Meydana gelen 7 kişi polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Gençler gözaltı aracına bindirilinceye kadar sloganlar eşliğinde direndi.

GÜMÜŞSUYU’NA YÜRÜDÜLER

Dolmabahçe’de bir araya gelen Umut Sen üyeleri Gümüşsuyu’na kadar yürüyerek Taksim Meydanı’na çıkmak istedi. Önleri polis tarafından kesilen yaklaşık 20 kişi polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

SENDİKA VE MESLEK ÖRGÜTLERİ 1 MAYIS'I TAKSİMDE KUTLADI

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 1 Mayıs Bileşenleri, Taksim Anıtı önünde 1 Mayıs'ı kutladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Yılın bir gününü işçi ve emekçilerin buluşmasına tahammül edemeyenler Taksim'i barikatlarla çevirdiler" dedi. https://twitter.com/KESK1995/status/1388474957173243905
Binlerce işçi ve emekçinin katılımına sahne olan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları pandemi dolayısıyla alınan tam kapanma kararı nedeniyle önceki yıl gibi bu yıl da kitlesel şekilde kutlanamadı. 1 Mayıs’ı İstanbul’da Taksim Anıtı önünde kutlayan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve 1 Mayıs Bileşenleri, tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçen 19977 yılı 1 Mayıs kutlamalarında yaşamını yitirenleri andı.
Taksim Anıtı önündeki etkinliğe DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Serpil Kemalbay, Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri Barış Atay ve Ahmet Şık ve sendika temsilcileri katıldı.

ANKARA'DA BİR ÇOK NOKTADA YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Yasaklara rağmen Ankara'nın bir çok noktasında sokaklara çıkan işçi ve emekçiler, 1 Mayıs yürüyüşleri düzenledi. Yürüyüşlere müdahale eden polis, aralarında muhabirimiz Ceylan Şahinli’nin de olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.
Ankara’nın farklı yerlerinde yasağa rağmen 1 Mayıs vesilesiyle yürüyüş düzenlendi.
Ankara’nın Mamak İlçesine bağlı 100’üncü Yıl Caddesi'nde bir araya gelen Öğrenci Kolektifleri üyeleri 1 Mayıs’ı yaptıkları yürüyüşle kutladı. “Renklerimizi kuşandık yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla yürüyen öğrenciler sık sık “Üniversiteler ayakta 1 Mayıs’ta sokakta” sloganları attı.

ARTVİN'DE 20 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Artvin’de 1 Mayıs Uluslararası İşçi Dayanışma Günü için kutlama yapmak isteyen 20 kişi gözaltına alındı. Borçka ilçesinde Halkevleri Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu ve Halkevi Borçka ilçe yöneticileri evlerinin önünde gözaltına alındı. Hopa ilçesinde ise meydanda açıklama yapmak isteyen Halkevi, Türkiye İşçi Partisi, Öğrenci Kolektifleri ve Komite üyeleri ise evlerinin önünden yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

İZMİR'DE ONLARCA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İzmir'de birçok noktada kutlanan 1 Mayıs'a müdahale eden polis, 22 kişiyi gözaltına aldı. 1 Mayıs yasağını çatıya çıkarak protesto eden iki gence polis müdahale etti, mahalleli balkonlardan gençlere destek verdi.
İzmir'in birçok ilçesinde 1 Mayıs kutlandı. Kutlamalara müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltılara rağmen kutlamalar birçok noktada sürdü.
Konak Meydanı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılmak istenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasına polis müdahale etti. Umut Sendikası tarafından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılan açıklamada eylemcilerin pankartını parçalayan polis, 7 kişiyi yaka paça gözaltına aldı.

TRABZON'DA 12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde 1 Mayıs için açıklama yapmak isteyen Halkevi ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri gözaltına alındı. “Salgın fırsatçılığına, doğa talanına, yoksulluğa karşı diren memleket, diren Karadeniz” pankartı ile sokağa çıkan grup üyeleri uzun süre sokaklarda konuşma yaptı. AKP’nin lebaleb kongrelerini hatırlatan grup üyeleri, “Halka işsizlik, zulüm, zam var. Bizler emekçilerin yanındayız. Ne kadar üzerimize gelirlerse gelsinler. Bu yağmaya, talana karşı sokaklarda olmaya devam edeceğiz” diye seslendi.