BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MEDYA Veri Haberciliği

Mayıs ayı zaman tüneli: Türkiye basın özgürlüğü indeksinde 180 ülke arasında 157’inci sıraya geriledi

Bilgi, haberleşme ve ifade özgürlüğü üzerine süren baskılar Mayıs ayında da artarak devam ediyor. En az 174 medya çalışanı cezaevinde, iki yüze yakın medya kapalı, bine yakın sarı basın kartı iptal  ve binlerce gazeteci işsiz. Gazetecilerin ve akademisyenlerin yüzlercesinin yurt dışına çıkışı yasağı devam ediyor.

Halkın bilgi alma olanağı ortadan kaldırılıyor

Hükümetin seçim mitinglerindeki kutuplaştırıcı dili, gazetecilerin bir bir tutuklanması, medya çalışanlarına yönelik soruşturma, dava baskısı nedeniyle yurttaşın habere ulaşmasını engelliyor. Korku iklimi kaynaklı iş kaybı endişeleri, gazetecilerin ve basın kurumlarının oto-sansür uygulamasına neden oluyor.

Türk medyası “Özgür değil”

Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs’ta Türkiye’nin basın ve ifade özgürlüğü açısından bulunduğu durum Freedom House ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) gibi önemli kuruluşların yayınladıkları raporlarla tescil edildi. Buna göre RSF tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde açıklanan küresel basın özgürlüğü endeksine göre Türkiye, 180 ülke içerisinde 157’nci sırada yer aldı.

Çeşitli meslek örgütleri, sendikalar, hak savunuculuğu yapan sivil toplum örgütleri ve haberlerden derlediğimiz bu zaman tünelinde Mayıs ayındaki gelişmeleri sıraladık.

 

 

Video