BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Veri Haberciliği

Temmuz ayı zaman tüneli: Ana muhalefete milyon dolarlık karikatür davası

Cumhurbaşkanlığı sisteminin yaşandığı ilk ay olan Temmuz 2018, sistemin basın ve ifade özgürlüğü açısından nelere gebe olduğunun hızlı bir özetiydi aslında. Beyaz perdeden tanıdık yüzlerden gazetecilere, gazeteci / siyasetçi Ahmet Şık’tan ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na uzanan geniş bir kesimin ifade özgürlükleri, açılan soruşturma ve davalar ile hedef haline getirildi.

Temmuz ayında sanatçı, gazeteci ve siyasiler farklı suç duyuruları, soruşturma ve davaların hedefinde olmaya devam ettiler. Henüz ayın başında tiyatro sanatçısı Berna Laçin, ‘İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı!‘ tweeti atınca AKP’lilerin hedef göstermesi sonucu soruşturmayla karşı karşıya kaldı. Laçin’e ‘halkın dini değerlerini aşağılama’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Temmuz’da başka bir olayda, geçtiğimiz Ocak ayında sosyal medya paylaşımları nedeniyle İzmir’de gözaltına alınan Artı Gerçek yazarı Fadıl Öztürk, bugün olmayan THKP-C örgütünün propagandasını yapmakla suçlandığı davada hakim karşısına çıktı.

Yine bir başka sanat insanı, müzisyen Ezhel hakkında ‘uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendirme’den 10 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Bazı Barış Akademisyenleri’ne ertelemeli hapis cezaları verilirken ayın sonlarına doğru ‘Tayyipler Alemi’ karikatürünü grup toplantısında gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve 72 milletvekiline Erdoğan tarafından milyon liralık tazminat davası açıldı.

SON TWEET’LER

59 minutes ago
İzmir Bayraklı Belediyesi tasarruf önlemleri sayesinde 45 günde 2 milyon TL tasarruf etti. Belediyede fazla kiralık araçlar iade edildi, belediye kurumları kiralık binalar yerinde belediyeye ait binalarda hizmet vermeye başladı. https://t.co/7jvfihdJ8B
8 22
1 hour ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
11 44
2 hours ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
13 69
3 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4
4 hours ago
İstanbul'da "Yeditepe Huzur" asayiş uygulaması kapsamında, 39 ilçede denetim gerçekleştirildi. https://t.co/6MOvbDB45D
5