BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Veri Haberciliği

Kasım ayı zaman tüneli: Gazeteci Mahalli’ye ‘hakaret’ten 4 yıl 2 ay hapis

Kasım ayında gazetecilere yönelik açılmış davalar devam etti. Gazeteci Hüsnü Mahalli’nin yargılandığı davada Mahalli’ye 4 yıl 2 ay hapis cezası çıkarken çevirmen Sebla Küçük ise yargılandığı davadan beraat etti.

Kasım ayı yoğunluklu olarak gazetecilere ve ifade özgürlüğünü kullanan vatandaşlara yönelik açılan davalarla geçti. Bu davalardan öne çıkanlardan biri Barış imzacısı akademisyenlerin yargılandığı davaydı. Üç akademisyene 1 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. İkisi için hükmün açıklanması geri bırakıldı, istemeyen biri için ise iki yıl denetim kararı verildi.

‘Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili İngilizce kaynaklardan çevirdiği paylaşımları nedeniyle dava açılan çevirmen Sebla Küçük beraat etti.

Sefer Selvi’nin Binali Yıldırım ve oğlu Erkan Yıldırım’ı çizdiği Paradise Papers belgeleri karikatürü için Evrensel Gazetesi’ne 10 bin TL ceza verildi.

Gazeteci Hüsnü Mahalli’ye “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” iddialarıyla toplamda 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

SON TWEET’LER

49 minutes ago
Mersin'in Erdemli ilçesinde üzeri kirli çocuğu koltuktan kaldırıp yere oturttuğu iddia edilen şoför, seferden men edildi. https://t.co/5bD7b0J1jP
5 15
1 hour ago
İzmir Bayraklı Belediyesi tasarruf önlemleri sayesinde 45 günde 2 milyon TL tasarruf etti. Belediyede fazla kiralık araçlar iade edildi, belediye kurumları kiralık binalar yerinde belediyeye ait binalarda hizmet vermeye başladı. https://t.co/7jvfihdJ8B
13 40
2 hours ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
14 50
3 hours ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
14 74
4 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4