KÜLTÜR-SANAT

Denis Villeneuve Gezici Festival’e geliyor

Ankara Sinema Derneği’nin bu yıl 23’üncüsünü düzenleyeceği Gezici Festival’de Kanadalı usta yönetmen Denis Villeneuve yer alacak. Villeneuve’nin “Kaderini Bilseydin, Yine de Yapar mıydın?” başlığıyla iki filmi gösterilecek.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]nkara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 1-14 Aralık 2017 tarihleri arasında 23’üncü kez gerçekleşecek. Festival’in bu yıl ki durakları Ankara, Sinop ve Kastamonu olarak belirlendi. Ankara’da 1-7 Aralık tarihleri arasında, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşacak olan Gezici Festival, 8-11 Aralık tarihleri arasında Sinop’ta ve 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu’da olacak.

DENİS VILLENEUVE FESTİVALDE YER ALACAK

Festivalin bu yılki programında Kanada Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Kanadalı usta yönetmen Denis Villeneuve yer alacak. Villeneuve’nin “Kaderini Bilseydin, Yine de Yapar mıydın?” başlığıyla iki filmi gösterilecek.

DENİS VILLENEUVE KİMDİR?

Kariyeri 1990’lara kadar uzanan Villeneuve’ün hızlı bir yükseliş gösteren kariyerine, Hollywood’da gerçekleştirdiği Sicario (2015) ve Geliş (Arrival, 2016) yapımları damga vurdu. Erken dönem filmlerinden beri, geçmişte yapılan tercihlerini bugüne musallat olan sonuçlarıyla yüzleşen karakterleri içeren filmlerini, “varoluşsal dedektif hikâyeleri” olarak ele almak da mümkündür. Bilinen filmlerinden Politeknik (Polytechnique, 2009), yönetmenin gerçekleri keskin bir şekilde vermek için siyah-beyaz sinematografinin olanaklarını kullandığı bir dram. Montreal kentinde yaşanan bir katliamı anlattığı film, ulusal ve uluslararası festivalden 16 ödül topladı.

İçimdeki Yangın (Incendies, 2010) filminde ise iki kardeşin Ortadoğu’da ailelerinin gizemli geçmişini araştırmalarının hikayesi üzerine işleniyor. İki kardeş arayışları sırasında kendilerine dair hiç beklemedikleri gerçeklerle, savaşın ve şiddetle yüzleşmek, geçmişleriyle hesaplaşmak zorunda kalıyorlar. Film çeşitli ve uluslararası festivallerden 39 ödül toplamıştı.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

42 minutes ago
Trafik sigortasında prim belirleme usullerine yeni bir hüküm eklendi. Trafik kurallarını ihlal eden ve ceza puanı uygulanan sürücüler, artık daha fazla trafik sigortası ödeyecek. https://t.co/JLxKHRwCJ4
1 6
53 minutes ago
İstanbul'da metrobüste cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın sessiz kalmadı: "Ben susmayacağım, sen utanacaksın!"
Video/@kaldiracist https://t.co/bJIryouh4u
46 86
58 minutes ago
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu (@MSTanrikulu), Osman Sarıgün'ün serbest bırakılması hakkında "Bu serbest bırakma kararı linç girişiminin derin devletin planlı ve organize bir eylemi olduğunun kanıtıdır" dedi. https://t.co/9LkdOPBDjQ
23 60
1 hour ago
Meksika'nın batısında yer alan Michoacan eyaletinin Nahuatzen Belediye Başkanı David Eduardo Otlica Aviles'in kaçırıldığı ve daha sonra cesedinin bulunduğu bildirildi. https://t.co/0pYJNF63I5
1 5
1 hour ago
Anadolu Ajansı'nın, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruk attığı görüntülenen Osman Sarıgün hakkında 'şehit cenazesinde yumruk attığı iddiasıyla gözaltına alınan' cümlesini kullanması sosyal medyada yoğun tepki gördü. https://t.co/6whLSBznan
20 42