EĞİTİM GÜNDEM MANŞET

“Üniversitelerin bu şekilde zapturapt altına alınmasına izin vermeyeceğiz”

OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) dün gece yenileri eklendi. Dün gece açıklanan KHK ile aralarında Eğitim-Sen’lilerin ve Barış için Akademisyenlerin de bulunduğu 2346 öğretim görevlisi kamu görevlerinden ihraç edildi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]nkara Üniversitesi’nde 8 Barış Akademisyeni öğretim görevlisi ihraç edilirken en çok tasfiyenin yaşandığı üniversite Kocaeli Üniversitesi oldu. Üniversitede görevli olan Prof.Dr.Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr. Nilay Etiler, Prof.Dr.Kuvvet Lordoğlu, Doç.Yücel Demirer, Yard.Doç. Hakan Koçak’ın da aralarında bulunduğu 19 barış imzacısı akademisyen ihraç edildi. Böylece Kocaeli Üniversitesi’nde Barış için imzacı olan tüm akademisyenler ihraç edilmiş oldu.

‘Üniversitelerin zapturapt altına alınmasına izin vermeyeceğiz’

Ankara Üniversitesi’nde ihraç edilen akademisyenlerden Aysun Gezen Hayatın Sesi televizyonuna yaptığı açıklamada ”Ankara Üniversitesinde daha önce rektörün emriyle polisin buraya saldırması sonucunda gözaltına alınan araştırma görevlisi ve öğretim üyeleri vardı. Ben de bunlardan bir tanesiydim. Liste tamamen bunun üzerine dayanıyor ve rektör burada gözaltına alınan, döve döve sürüklenen araştırma görevlilerinin isimlerini bildirmiş. Bunu  ‘FETÖ’ bahanesiyle üniversitenin ilerici birikimlerini yok etmeye, kendisine biat etmeyen her türlü akademisyeni üniversiteden uzaklatırmaya yönelik bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Kesinlikle bu kararın karşısındayız.  Üniversitelerin bu şekilde zapturapt altına alınmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kulladı.

KHK ile gelen ihraçlar ardından barış akademisyenleri twitter hesaplarından da açıklama yaptı. Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen Celil Kaya, Rektör Erkan İbiş’in ihraç edilmelerinde payı olduğu vurgusunda bulundu.

Daha öncede darbe girişimine destek verdiği iddiasıyla gözaltına alınan ancak Marksist ve Ateist olduğunu ifade eden ve serbest bırakılan Candan Badem’de Munzur Üniversitesi’nde ki görevinden ihraç edildi.

Akademisyenler için imza kampanyası başlatıldı

İhraç edilen akademisyenler için öğrencileri ”Barış için akademisyenlerden imzacı hocalarımızın yanındayız. Yeniden okula dönmelerini ve bilimsel, laik ve demokratik eğitim vermelerine devam etmelerini istiyoruz” diyerek change.org üzerinden imza kampanyası başlattı.

Kampanyanın linki ise: http://chn.ge/2c9wCnt

SON TWEET’LER

17 minutes ago
Amasya Doluca-Gümüşhacıköy'de 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. https://t.co/ctiPdAjjaX
2 1
26 minutes ago
Çin'de bir kadın sağlıklı olmak amacıyla vücuduna şırıngayla meyve suyu enjekte etti. Beş gün yoğun bakımda kalan 51 yaşındaki kadının karaciğer, böbrek, kalp ve akciğerinde büyük hasar meydana geldi. https://t.co/DA55W3tweE
1 3
35 minutes ago
ABD'nin Nebraska eyaletinde bulunan, ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM) karargâhının da yer aldığı Offutt Hava Kuvvetleri Üssü, Missouri Nehri'nin su seviyesinin yükselmesi sonucu sular altında kaldı. https://t.co/Jy5qYbnT58
2
44 minutes ago
Yeni Zelanda ve Hollanda’da yasanan saldırıların ardından, Hollandalı karikaturist Tjeerd Roaayrds (@Royaards), Le Monde gazetesi için “Barbarlığı durdurun” başlıklı bir çizim yayınladı. https://t.co/QJd97Imx38
3 11
55 minutes ago
İran'ın başkenti Tahran'ın ardından Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz ilinde de kamuya açık yerlerde köpek gezdirmeye yasak getirildi. https://t.co/SE46Rv5tRw
1 7