GÜNDEM MANŞET

“Liselerde Ensar’a geçit vermeyeceğiz”

İstanbul Kadıköy’de “Ensar’a geçit vermeyeceğiz” eylemi yaptıkları için gözaltına alınarak serbest bırakılan liseliler, ‘’Tecavüze ve tecavüzcülere karşı birlik olalım’’ çağrısında bulundu.

dokuz8HABER/Deniz Öztürk  (@denizozturk08 )

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Antalya Ensar Şubesi ile protokol imzalaması nedeniyle Kadıköy Süreyya operasında ‘’Liselerde Ensar’a geçit vermeyeceğiz’’ diyerek eylem yapmalarının ardından gözaltına alınıp bırakılan liseli öğrenciler Dokuz8’e konuştu.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Ensar Şubesinin aralarında protokol düzenlediğinin ortaya çıkmasının ardından 5 Şubat’da İstanbul Kadıköy de ki Süreyya Operası önünde bir araya gelen Liseli Gençlik Örgütleri ‘’Liselerde Ensar’a geçit vermeyeceğiz’’ diyerek yürüyüş yapmak istedi. Eyleme izin vermeyen polis ekipleri liselilere müdahale etti ve ardından 7 liseliyi gözaltına aldı. Akşam 22.00 sularında gözaltından çıkan liseliler Dokuz8haber’e konuştu.

“BİZ BUNU DAHA ÖNCE ALADAĞ YANGININDA DA GÖRDÜK”

Liseli Gençlik Örgütleri olarak Ensar Vakfı ile imzalanan protokole karşı olduklarını belirten liseli ‘’Biz bunu daha önce Aladağ’da 45 kişinin yandığı yangında, kız çocuklarının zorla tutulduğu yerde gördük. Bu nedenle protokolü duyunca okullarımızda geçit vermeyeceğimizi haykırmak istedik ve bir eylem düzenledik. Bizim tek isteğimiz MEB’in önünde pankart açıp, ajitasyon çekmek istedik ama buna izin vermediler’’ dedi.

“ENSAR VAKFI PROTOKOLÜNÜ KABUL ETMİYORUZ”

Gözaltına alınan bir başka liseli ise polislerin kendilerine çok sert müdahalede bulunduklarını ifade etti. Ardından polisler tarafından tehdit edildiklerini söyleyen liseli ‘’Ben götürülürken kulağıma doğru eğilip ‘Senin kolunu kıracağım, öldüreceğim seni, vuracağım’ dediler’’ diye konuştu. Bir başka liseli ise ‘’MEB 45 çocuğa tecavüz eden Ensar Vakfı ile bir protokol imzaladı. Bu protokole göre okullarımızda, liselerimizde 45 çocuğa tecavüz eden Ensar Vakfı ‘değerler eğitimi’ adı altında okullarımızda seminerler, geziler kitap etkinlikleri düzenleyecek ve yaz okulları yapabilecekti. Bizde liseli gençlik örgütleri olarak bunu kabul etmediğimizi haykırmak için MEB’in önüne gittik’’ diyerek eylemi neden yaptıklarını açıkladı.

“TECAVÜZCÜLERE KARŞI BİRLİK OLALIM”

Daha sonrasında tüm liselilere çağrı yapan liseli genç, ‘’Bu sıralarda oturan bizleriz, en çok söz hakkı sahibi olan bizleriz. Bulunduğumuz her alanda okullarda, kursta, dershanede, harçlığımızı çıkarabilmek için sömürüldüğümüz iş yerlerinde sesimizi çıkarabildiğimiz kadar gür çıkartalım. Tecavüzlere, tecavüzcülere karşı birlik olalım’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

NE OLMUŞTU?

Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol Danıştay 8.Daire tarafından iptal edilmişti. Karar’da “Anayasa ve yasalar gereği ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak teknik, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişme alanlarında iyi bireyler yetiştirilmesi ve bunun için ülke çapında etkin önlemler alınmasının devletin devredemeyeceği görevler arasında olduğu” ifade edilmişti. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü alınan bu kararı yoksayarak ve Ensar Vakfı’nın Antalya Şubesi ile aynı protokolü imzaladı. Protokole göre Antalya’da devlet okullarında ‘’Değerler Eğitimi’’ kapsamında Ensar Vakfı’nın eğitim vereceği belirtildi.

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

27 minutes ago
Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı, gazeteci Lyra McKee'nin kurşunlanarak öldürülmesi soruşturması kapsamında ateş ettikleri için daha önce tutuklanan 18 ve 19 yaşlarındaki iki kişinin bugün bir suçlama olmaksızın serbest bırakıldığını açıkladı. https://t.co/oNlTVBK372
35 minutes ago
Şırnak’ın İdil ilçesinde fırtına sırasında oluşan hortum bir elektrik direğinin devrilmesine ve onlarca noktada ise iletkenlerin kopmasına neden oldu. Dicle Elektrik ekipleri, oluşan arızaları gidermek için geniş çaplı bir çalışma başlattı. https://t.co/CwQqGD0kqO
6
42 minutes ago
Bursa'da bir grup hayvansever, sokak hayvanlarının uğradığı şiddete dikkat çekmek için 'Sokak Hayvanıma Dokunma' sloganıyla yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. https://t.co/EzicVThquv
6 38
48 minutes ago
Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı hakkında açıklama yapan @KESK1995 "Saldırının azmettiricisi topluma nefret tohumu eken, barışı değil savaş politikalarını tercih eden iktidardır. Hiçbir saldırının bu ülkeye baharın gelmesini engelleyemeyeceğini ifade ediyoruz" dedi. https://t.co/HMvZGK7Jep
6 32
52 minutes ago
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya dair "Bu vahim olay, siyasi kutuplaşma ve gerilimin bir an önce geride bırakılması gerektiğini çok açık bir şekilde ortaya koymuştur" açıklamasında bulundu. https://t.co/qEwc2SCHw7
5 42