GÜNDEM İNSAN HAKLARI

AİHM’den Türkiye’ye karşı 148 karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2018 yılında Türkiye’ye karşı açılan toplam 145 davada ‘hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği’ kararı verdi.

 

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]nayasa Gündemi’nden Benan Molu’nun derlemesine göre, 2018 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye’deki uygulamalara karşı açılan davaların 145 tanesi, davacıların lehine sonuçlandı. AİHM’in 2017 yılında Türkiye’ye karşı verdiği karar sayısı 117’ydi.

Bu kararlardan 10 tanesinde ‘yaşam hakkı ve etkili soruşturma yürütme yükümlülüğü’, 13 tanesinde ‘işkence ve kötü muamele yasağı ve etkili soruşturma yürütme yükümlülüğü’, 10 tanesinde ‘özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı’ ve 9 tanesinde ‘toplantı ve gösteri düzenleme ve dernek kurma özgürlüğü ihlali’ tespit edilmiş. AİHM, 2018 yılında verdiği 19 kararda ‘özgürlük ve güvenlik hakkı’nın, 43 kararda ‘ifade özgürlüğü’nün ve 47 kararında ‘adil yargılanma hakkı’nın ihlal edildiğine karar verdi.

DEMİRTAŞ’A TAHLİYE KARARI VERİLMİŞTİ

AİHM’in 2018 yılında Türkiye aleyhine verdiği kararlardan en dikkat çekeni Selahattin Demirtaş hakkındaki oldu. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. maddesinin (haklara getirilecek kısıtlamaların sınırlandırılması) ihlal edildiğine vurgu yaparak Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına karar vermişti.

ROBOSKİ DAVASI KABUL EDİLMEDİ

AİHM, Roboski’de çoğu çocuk 34 kişinin ve hayvanların bombalanarak öldürülmesiyle ilgili başvuruyu iç hukuk yolları tüketilmediği için kabul edilemez buldu.

18 DOSYA İÇİN SAVUNMA BEKLENİYOR

Mahkeme 2018 yılında Türkiye’den 18 dosya için ise savunma istedi. Savunma istenen dosyaların 6 tanesini ‘FETÖ’ soruşturmaları oluştururken, Osman Kavala’nın tutuklanması ve Tunca Öğreten ile Mahir Kanaat’in 323 gün boyunca tutuklu yargılanması hakkında da yanıt bekleniyor.

SON TWEET’LER

23 minutes ago
Malatya'nın Arguvan ilçesinde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. https://t.co/TIJbc7Hb1N
1
32 minutes ago
TSK, Ege'de Türkiye jetlerinin Yunanistan jetlerini taciz iddialarına dair, jetlerin herhangi bir taciz olayına karışmadığını, uçakların mutat (olağan) görevlerini yaptıklarını açıkladı. https://t.co/xF5o0teA7P
1
44 minutes ago
Mersin'de aralarında Yeni Yaşam Gazetesi (@yeniyasamgazete) çalışanı Tuba Salman'ın da olduğu 11 kişi "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi.
via/@MAturkce https://t.co/1yjLyMlESR
1
55 minutes ago
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhur İttifakı’nın Yenikapı’daki mitingini hatırlatarak, “Yenikapı’da yanlarına aldıklarını gördük. Yanlarına Ağar ve Çiller’i alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır, Beyaz Toros ittifakıdır” dedi.
via/@MAturkce https://t.co/CxEvCFh1zz
1 5
1 hour ago
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Hürriyet’in “PKK ile bağlantılı adaylar” haberine tepki göstererek, Kraldan çok kralcılık yapmayın. Herkes haddini bilecek” dedi. https://t.co/Fxz8ves2vy
2 5