Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların yüz yüze eğitime başlamasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Yüzde 80'lere yakın bir katılım var. Bu katılımı bizim beklentimizin üstünde olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların yüz yüze eğitime başlamasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Yüzde 80'lere yakın bir katılım var. Bu katılımı bizim beklentimizin üstünde olduğunu söyleyebilirim. Bizi en çok mutlu eden okula devam eden çocuklarımızın kendilerinde ve ailelerinde bir artış olmadığı gibi bir azalmanın söz konusu oluyor olması da bizi ayrıca mutlu ediyor" dedi.

KATILIM BEKLENTİMİZİN ÜSTÜNDE

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gölbaşı Emirler İlkokulu'nda düzenlenen 'Birleştirilmiş Sınıflarda Görev Yapan Öğretmenlerin Mesleki Gelişim Programı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Okula devam eden çocukların kendilerinde ve ailelerinde bir vaka artışı olmadığını bir azalma olduğunu ifade eden Selçuk, "Okul daha kontrollü bir ortamdır. Tatil yerinden, sokaktan, çarşı pazardan çok daha kontrollü bir yerdir. Bundan dolayı da bilimsel verilere dayalı ortaya koyduğumuz görüşün gerçekleşmesi bizi ayrıca memnun etti. Yüzde 80'lere yakın bir katılım var. Bu katılımın bizim beklentimizin üstünde olduğunu söyleyebilirim. Genel olarak tüm kademelerde yüzde 70'in üstünde bir katılım var. Ama bazılarında yüzde 90'lara varıyor, bazılarındaysa yüzde 75'lerde kalıyor. Genel olarak yüzde 80'lerde bir katılım var" ifadesini kullandı.

"SINIFLARI KADEME KADEME AÇACAĞIZ"

Selçuk, "Aşama aşama, salgının seyrine bağlı olarak sınıfları kademe kademe açacağız. Bunu da çok büyük bir kontrol içinde yapıyoruz. Birçok ülkede olduğu gibi bütün sınıfları her gün açmak ve maskesiz bir şekilde açmak şeklinde bir tercih değil de belirli sınıfları ve yaşları istatistiklere bakarak, bilim insanlarının ortaya koyduğu kanıtlara bakarak, aşama aşama, kontrollü bir şekilde açmayı tercih ettik. Bu da devam ediyor" diye konuştu.

"5'İNCİ VE 9'UNCU SINIFLARIN ERKEN BAŞLAMASI ÇOK ÖNEMLİYDİ"

5'inci ve 9'uncu sınıfların yüz yüze eğitime başlayacak olmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Selçuk, "Henüz yeni öğretmenlerle tanışma, yeni bir müfredatla karşılaşma aşamasındalar. Onların erken başlaması çok önemliydi" dedi.