Ziraat, MÜSİAD üyelerinin zarar eden enerji şirketini satın aldı

Ziraat Bankası’nın Rize’de MÜSİAD üyelerince kurulan RİNERJİ adlı enerji şirketinin yüzde 51 hissesini satın aldı.Ziraat Bankası, Rize'de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üy...

EKONOMİ 29.06.2021 - 15:10 29.06.2021 - 15:10

Ziraat Bankası’nın Rize’de MÜSİAD üyelerince kurulan RİNERJİ adlı enerji şirketinin yüzde 51 hissesini satın aldı.

Ziraat Bankası, Rize'de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyesi iş insanları tarafından kurulan ve geçen yıl 9 milyon lira zarar eden Rize Elektrik Üretim A.Ş. (RİNERJİ) adlı enerji şirketinin yüzde 51 hissesini satın aldı. Durum büyük tepki çekti.

"BANKA BİRİLERİNİN TALİMATIYLA, BİRİLERİNE KIYAK YAPIP, GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANARAK SUÇ İŞLİYOR"

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Son 2 yılda 19.5 milyon dolar zarar eden bir şirkete kimin ricasıyla, kimin talimatıyla ortak olundu? Yanlış adımların hesabını soracağız. Çiftçiye kredi vermesi gereken Ziraat Bankası, 750 milyon dolarlık bir krediyi de Demirören Grubu'na verdi ve kredinin akıbeti belli değil.  Banka birilerinin talimatıyla, birilerine kıyak yapıp, görevini kötüye kullanarak suç işliyor” dedi.

"ZİRAAT BANKASI YÖNETİM KURULU'NDAN BİR CEVAP BEKLİYORUZ"

RİNERJİ adlı şirketin 2019'da 10.5 milyon, 2020'de 9 milyon TL  zarar ettiğini belirten Özel, “Nereye gittilerse, kimi ikna ettilerse, hangi hemşehrileri inisiyatif gösterip, tensip buyurup onun talimatıyla yapıldıysa Rize'deki işadamlarının son 2 yılda 20 milyon TL borca batmış şirketine Ziraat Bankası ortak oldu. Bu kadar insafsızlık olur mu? Manisa'da da işadamlarının kurduğu tuğla fabrikası battı. Bu krizden dolayı dünya kadar işletme battı. Hangisini gidip batarken satın aldınız? Bunun kabul edilir bir tarafı yok. Bu şirkete kimin talimatıyla ortak olundu? Ziraat Bankası Yönetim Kurulu'ndan bir cevap bekliyoruz” diye konuştu.

"TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI DEDİĞİN ŞEY TAM DA BUDUR"

Bin liralık kredisini ödeyemeyen çiftçinin evinden buzdolabını kaldırdıklarını, çocukları çizgi film seyrederken televizyonunu söküp götürdüklerini söyleyen Özgür Özel,  “Tüyü bitmemiş yetimin hakkı dediğin şey tam da budur. Rize'deki MÜSİAD üyeleri etkili, güçlü, yetkili hemşehrilerini ikna ettiler mi, babasının parası ya; ‘Verin RİNERJİ parayı, satın alın bakalım, kurtulsun bizimkiler, parayı kurtarsınlar.' Bin lira için haciz, 20 milyon lira ise Rizeli işadamlarına kıyak!” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@