Cinsel istismara cezasızlığa gerekçe: "Zihinsel engelli yurttaşın engeli dışarıdan belli olmuyor"

14 yaşındaki bir çocuğu ve zihinsel engelli bir kişiyi cinsel istismara maruz bırakan Cevat Yeşilbaş isimli erkeğe 'iyi hal indirimi' uygulandı ve zihinsel engelli kişiye istismarda ise ceza verilmedi

TOPLUMSAL CİNSİYET 22.07.2021 - 12:29 22.07.2021 - 16:02 Dokuz8 Haber

14 yaşındaki bir çocuğu ve zihinsel engelli bir kişiyi cinsel istismara maruz bırakan Cevat Yeşilbaş isimli erkeğe 'iyi hal indirimi' uygulandı ve zihinsel engelli kişiye istismarda ise ceza verilmedi.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

33 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta'nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesine göre, Fatih'te cami tuvaletinde çalışan 64 yaşındaki Cevat Yeşilbaş, 2016-2017 yılları arasında yüzde 50 zihinsel engelli bir yurttaş ile 14 yaşındaki çocuğa cinsel saldırıda bulundu. Başsavcılık, Yeşilbaş’a toplamda 33 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Yeşilbaş ifadesinde zihinsel engelli kişi ile cinsel ilişkiye girmediğini, 14 yaşındaki çocuğa da tokat attığı için kendisine iftira attığını öne sürdü.

"ZİHİNSEL ENGELLİ YURTTAŞIN ENGELİ DIŞARIDAN BAKINCE BELLİ OLMUYOR" GEREKÇESİ

14 yaşındaki çocuk, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yaşananları pedagog eşliğinde anlattı. Mahkeme Ş.B.’yi bulamadığı için dinlenilmesinden vazgeçti ve davayı karara bağladı. Engelli yurttaşın zihinsel engeli dışarıdan bakınca anlaşılmadığı için Cevat Yeşilbaş’a ceza verilmedi, 14 yaşındaki çocuk yönünden ise 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ KARARI BOZDU

Dosya itiraz üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildi. Bölge Adliye Mahkemesi, Ş.B.’nin dinlenmemiş olması ve Z.A. yönünden sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar suçunun oluşup oluşmadığının kararda tartışılmadığını belirterek kararı bozdu.

"KIZIM KENDİNİ İFADE EDEMİYOR"

Bozma kararının ardından Ş.B.’ye memleketi Bafra’da ulaşıldı. Ş.B. talimatla verdiği ifadesinde, "Yeşilbaş ve Z. A.’yı tanımıyorum. Kendisi ile cinsel ilişkiye girmedim. Ancak kendisinden şikâyetçiyim. Yüzümü dahi görmesini istemiyorum" dedi. Ş.B.’nin babası A.G. ise "Sanıktan şikâyetçiyim. Kızım kendini ifade edememektedir. Eşi ile boşanma davası mevcut. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum" diye konuştu. Davayı geçtiğimiz hafta ikinci kez karara bağlayan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yeşilbaş hakkında Ş.B.’nin akıl hastalığı bulunduğunu bilmediğini belirterek ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Yeşilbaş, mağdur Z.A.’ya yönelik 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan ise iyi hal indirimi uygulanarak 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Editör notu: Çocuğun isminin kısaltılmış hali haberin ana unsuru olmadığı için ve 18 yaş altındaki çocukların haklarını korumakla birlikte güvenlikleri açısından haberde kullanılmamıştır. Ayrıca haberde cinsel saldırıya uğrayan zihinsel engelli yurttaşın da ismi ve kısaltılmış haline de haklarını korumak açısından yer verilmemiştir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@