Maraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçti ancak halkın büyük çoğunluğunun barınma, eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarındaki problemler çözülmedi.

Depremlerden etkilenen Gaziantep'te de çok sayıda bina yıkılmışken AKP'li Gaziantep Belediyesi'nin 1,1 milyon TL’ye tanıtım filmi çektireceği iddia edildi.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre,  AKP’li Fatma Şahin yönetimindeki Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 23 Ocak'ta "Tanıtım Filminin Çekilmesi" adı altında bir ihale gerçekleştirdi.

Pazarlık usulüyle gerçekleşen ihalede yalnızca "Bebo Dijital Reklamcılık Ajansı" isimli şirket yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi ile şirket arasında 7 Şubat tarihinde 1 milyon 159 bin TL’lik sözleşme imzalandığı öne sürüldü. Ayrıca tanıtım filminin hazırlanması için şirkete 16 gün süre verildiği iddia edildi.

"EKMEĞE VE SUYA MUHTAÇ OLMALARIMIZDAN YÜZLERCE FİLM ÇIKAR"

Şahinbey Belediye Meclisi eski Meclis Üyesi CHP’li Uğur Kalkan, yoksulluğa dikkat çekerek, "AKP'li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi milyonlarca vatandaşımızın açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı bir ortamda, 1 milyon 159 bin TL'ye tanıtım filmi çekilmesi ihalesi yapıyor.
Öncesinde açık ihale olarak bir ihale gerçekleşiyor, ihale yapıldıktan 10 gün sonra teknik şartname uygun değil denilerek ihale iptal ediliyor. Daha sonra açık ihale pazarlık usulü ihaleye dönüyor ve ihale 1 milyon 159 bin TL bedelle, tek katılımcıya gidiyor. " dedi.


Kalkan şunları da ekledi: "Gaziantep'te yaşayan vatandaşlar olarak bizim zaten Gaziantep'te yaşadığımız birçok gün film tadında zaten. Belediyenin ayrıca bir film çektirilmesine gerek yok. Yağmur yağınca köprülü kavşaklarda mağdur kalmamızdan, kar yağınca yollarda ilerleyemeyip mahsur kalmalarımızdan, depremde toplanma alanı bulamayıp, ekmeğe ve suya muhtaç olmalarımızdan onlarca hatta yüzlerce film çıkar. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden birisi. Sayıştay raporlarında her yıl milyonlarca faiz ödediğini görüyoruz. Niye bu kadar borca battığını da bu ihalelerde daha net görüyoruz."