Yozgat’ta 50 yıl bisiklet tamirciliği yaptıktan sonra hayvanlar için el yapımı “tongurdak” ve çan üretmeye başlayan usta İsmail Kuraner, bunları 50 civarında ile gönderdiğini söyledi. Tongurdaklar, boyunlarına bağlandığı küçük baş ve büyükbaş hayvanların doğada kaybolmalarını önleyerek, çobanın sürüyü kontrol etmesini sağlıyor.

Özel okul istedi, AKP’li Sancaktepe Belediyesi parkı gözden çıkardı Özel okul istedi, AKP’li Sancaktepe Belediyesi parkı gözden çıkardı

Yozgat’ta 1968 yılından itibaren bisiklet tamirciliği yaparak geçimini sağlayan İsmail Kuraner (62), boş zamanlarda yaptığı ahşap oymaların ardından süs eşyaları üretimi, maketler de yapıp, pazara sundu. Son yıllarda ise, yaylarda otlatılarak beslenilen hayvancılığın yok olması nedeniyle bir zamanlar seri üretimlerin yapıldığı hayvanlara takılan tongurdak, çan ve zil imalatına başlayan Kuraner, önce Yozgat’tan gelen talepleri karşılamaya başladı, şimdi yurdun farklı bölgelerinden de sipariş aldığını söyledi.

"BUNUN SESİ 5 KİLOMETRE GARANTİ"

Kuraner, yaptığı çanların 10 kilometre uzaklıktan duyulduğunu, çanına göre günden iki üç tane yapabildiğini, siparişlere yetişmeye çalıştığını aktardı. Yozgat genelinde sadece kendisinin çan ürettiğini ifade eden Kuraner, birçok meslekte olduğu gibi kendisinin de çırak yetiştirme şansının olmadığını, kendi çocukları dahil çoğu kişinin el sanatlarını seçmediğini söyledi. Kuraner, "Bisikletciliği bıraktık el sanatlarına daldık. Ondan sonra koyun tongırdaklarına başladık. Bunları ben Türkiye'nin her tarafına gönderiyorum, Yozgat dövmesi Türkiye'de bir tane. Bunun sesi 5 kilometre garanti ama 10 kilometreden sesi gelir" dedi.

"BUNDAN 10 TANE TAK CANAVAR SELAM VERMEZ"

"Bunu meraklısı ayrı bir şeydir. Bu dostluk düşmanlıktır. Dostuna ayrı bir selam, düşmanı ayrı bir selam çakar bu ses" diyen Kuraner, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar çobanı ayıktırır. Çoban tongırdak dinlemez dinletir. Bu çok uzaklara gider. Bir de bunun yanına canavar gelmez. Bundan 10 tane tak canavar selam vermez. Canavar kesinlikle koyunun düşmanı. Bunun sesinden huylanır ama hazır yapımlar tabi ki 300 metrelik demiyorum. Bu 5 kilometre garanti diyorum. Bu çocuk oyuncağı değil. Bu Türkiye'de tek olan sanat, sadece çekiç ile yapılır bu. Presi yok sadece çekiç. Onun için Türkiye'de benimki gibi yazıp da 5 kilometre garanti hiç kimse diyemez çünkü tartısı belli bunun. Benim yaptığım hafif olur. Punto kaynağımız var, onula yaparız. Türkiye'de bir tane diyorum, interneti gez kimse yazamaz, 5 kilometre garanti diye. Yapmak önemli, herkes yapıyor ama yazamaz. Bu Yozgat dövmesidir.”