Kuruluşları, İçişleri Bakanlığı gerekli evrakları teslim etmediği için 2 yıldır hukuksuz bir şekilde engellenen Yeşiller Partisi, yeniden 400 sayfalık kuruluş evrakıyla İçişleri Bakanlığı kapısında olduklarını bildirdi. Parti, “Artık bu mağduriyetin bitme vakti geldi. Mağduriyet bitsin diye ‘yine buradayız'” dedi.

Kuruluşlarının hukuksuz bir şekilde engellendiğini belirten Yeşiller Partisi, iki yıl önce kuruluş evrakını İçişleri Bakanlığına teslim etmelerine rağmen bakanlığın mahkemelere “Bize gelen hiçbir evrak yok ki!” dediğini açıkladı.

Yeşiller partisi, “İki seneden fazla bir süredir Yeşiller Partisi’ne yaşatılan mağduriyet sadece kurucularımıza ya da üyelerimize yaşatılmadı. Seçme hakkı elinden alınan tüm seçmenlere yaşatıldı” dedi.

Yeşiller Partisi şu açıklamayı yaptı:

“Yine Buradayız!

İçişleri Bakanlığı’na kuruluş evrakımızı teslim etmemizin üzerinden iki yıl, İçişleri Bakanlığı’nın “Evraklarınızı inceliyoruz demesinin üzerinden bir buçuk yıl, yine aynı Bakanlığın mahkemelere “Bize gelen hiçbir evrak yok ki!” demesinin üzerinden ise bir aydan fazla zaman geçti. Herkesin bildiği bir gerçek, mahkemeye gönderilen bir savunma ile yoka çevrilmeye çalışıldı.

O zaman biz “Yine Buradayız!” Madem iki yıldan fazla süredir İçişleri Bakanlığı’nın bir odasında bekleyen 400’e yakın sayfanın yok olduğunu söylemeye başladı İçişleri Bakanlığımız, o zaman biz de ellerini rahatlatmak için bir 400 sayfa ile daha Bakanlık kapısındayız.

Artık Anayasa’nın 68. Maddesi’nin bize verdiği hakla aramıza girmesi için Bakanlığın bir mazereti kalmadı. Bizi haklı bulan mahkemeler ile İçişleri Bakanlığı’nı reddedemeyen mahkemeler arasında davamızın gidip gelmesinin, hukuk sisteminin daha fazla meşgul edilmesinin mazereti kalmadı. 21 Eylül 2020’de kurulsaydık Türkiye’nin 92. partisi olacaktık. Zararı yok. 9 Aralık 2022’de kurulup Türkiye’nin 123. partisi olmamızın önünde bir mazeret kalmadı.

İki seneden fazla bir süredir Yeşiller Partisi’ne yaşatılan mağduriyet sadece kurucularımıza ya da üyelerimize yaşatılmadı. Seçme hakkı elinden alınan tüm seçmenlere yaşatıldı. Fikrimizle iyiye götürmek istediğimiz Türkiye’ye ve hatta dünyaya yaşatıldı. Artık bu mağduriyetin bitme vakti geldi. Mağduriyet bitsin diye “Yine Buradayız!”

Meteoroloji’den 20 il için kar yağışı uyarısı Meteoroloji’den 20 il için kar yağışı uyarısı

NE OLMUŞTU?

Yeşiller Partisi kuruluşlarını bildirmek amacıyla 21 Eylül 2020’deSiyasi Partiler Kanunu’nun 8’inci Maddesi’nde talep edilen belgeleri İçişleri Bakanlığı’na teslim etmişti. Ancak İçişleri Bakanlığı “alındı belgesi” vermedi. Partinin kurucu üyeleri ve avukatlarının defalarca telefonla ve bakanlık binasına giderek yetkililerle görüşme talebi, CİMER üzerinden yaptığı başvuru ve resmi yazışmalar yanıtsız kaldı. Daha sonra ise Yeşiller Partisi durumu yargıya taşıdı. İdari Mahkeme’de açılan davanın reddedilmesi sonrası parti Asliye Mahkemesi’ne yönlendirildi. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nda görevli iki bürokrat hakkında da “görevi ihmal” suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Parti, buna karşı verilen takipsizlik kararına da yine itiraz etti.