Yaşamını yitiren Yaman’a da siyaset yasağı istendi

HDP’nin kapatılmasını isteyen ve AYM tarafından kabul edilen iddianamede, yaşamını yitiren Fırat Yaman’a da siyasi yasak istendi.Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre; Yargıtay Cumhur...

GÜNDEM 21.06.2021 - 18:26 21.06.2021 - 18:26

HDP’nin kapatılmasını isteyen ve AYM tarafından kabul edilen iddianamede, yaşamını yitiren Fırat Yaman’a da siyasi yasak istendi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması talebiyle yeniden hazırlanan ve Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 451 iim hakkında 5 yıl süreyle siyasi yasak istendi. Yasak istenen kişiler içerisinde 2018 yılında yaşamını yitiren HDP eski Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Gençlik Meclisi üyesi Fırat Yaman da bulunuyor. Yaman, HDP MYK Üyesi iken Temmuz 2016 yılında Urfa’nın Suruç ilçesinden Kuzey Suriye’nin Kobanê kentine geçerken açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. AYM’nin reddettiğin bir önceki iddianamede de, yaşamını yitiren HDP eski milletvekilleri Dengir Mir Mehmet Fırat, İbrahim Ayhan ve 2015 yılında HDP’den Amasya Milletvekili adayı olan Naciye Çiğdem Atalay için siyaset yasağı talebinde bulunmuştu. Ayrıca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede, daha önce AYM tarafından iddianamenin reddedilmesine dair gerekçelerine de cevap verdi. Hayatı kaybeden kişilere siyaset yasağını istenmesine dair Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 2009 yılında kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) kararını örnek gösterdi. DTP’nin kapatılması için hazırlanan iddianamede, yaşamını yitirmiş olan Fevzi Kara’ya siyaset yasağı istenmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@