Hazine ve Maliye Bakanlığı, orman yangını yaşanan bölgeler için "mücbir sebep hali" ilan etti; vergi ödemeleri ertelendi.

Gözden kaçırmayın

Kiracılar İstanbul Kadıköy’de sokağa çıktı Kiracılar İstanbul Kadıköy’de sokağa çıktı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşanan orman yangınlarıyla ilgili olarak mücbir sebep hali ilan etti. Mücbir sebep hali ilan edilmesi, beyanname verme ve vergi ödeme sürelerinin uzatılmasını sağladı. Vergi borçları içinde faizsiz 24 taksit imkanı sağlandı. Karara göre, yangın tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, yangının başlangıç tarihi ila 1 Kasım 2021 tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edildi.

BORÇ VE ÖDEMELER ERTELENİYOR

Mücbir sebep hali uygulaması ile, vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme süreleri, beyanname ve bildirimlere tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri, yangın tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi, yangın tarihinden önce ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep halinin başladığı tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi 2021 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi uzatılıyor. Söz konusu yerlerde bulunan mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2021 yılı 2. geçici vergi beyannamesi verilmeyecek. Vergi borçlarının faiz alınmaksızın 24 aya kadar taksitlendirilmesi de mümkün kılınıyor.