31 Mart'ta gerçekleştirilenm yer seçimlerde alınan ağır yenilgi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisine yönelik birçok alanda değişiklik yapacağı iddiaları arttı. Bu kez iktidara yakın TGRT Haber’in kulisine göre Erdoğan, kabinede de değişikliğe gidecek. 

AKP içinde raporların tek tek analiz edildiğini belirten Ahmet Sözcan, “Hangi illerde ne kadar oy alındı, ilçe ilçe simülasyonlar gerçekleştirildi. Neden oylar düştü, neden yükseldi gibi değerlendirmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün bunları ayrıntılı şekilde değerlendiriyor. Aynı zamanda anket çalışmaları da dürüyor. Neden AK Parti’ye oy vermediniz, aday profilini mi beğenmediniz, mevcut başkan vaatlerini yerine getirmedi mi gibi… Bütün bu çalışmalar bittikten sonra Erdoğan’ın düğmeye basmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın seçim sonrası istişarelerini devam ettiğini söyleyen Sözcan, şöyle devam etti:

“Onun ardından düğmeye basmasını bekliyoruz. İlk etapta ilçe ve il başkanlıkları, ardından A takımı olarak adlandırılan kurmay ekibinde bir değişiklik olmasını bekliyoruz. Sonbaharda yapılacak kongrede de Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda değişiklik bekliyoruz. Bu kapsamda Kabine’de de bir değişiklik olabileceği yönünde kulis bilgileri var. 3 bakan haricinde hiçbir bakanın yerinin garanti olmadığı kulislerde konuşulmuştu.”