WhatsApp Hindistan hükümetine dava açtı

WhatsApp, Hindistan'da özel mesajlara erişime imkan veren düzenleme nedeniyle hükümete dava açtı.Hindistan'da hükümetin getirdiği yeni sosyal medya yasası tepki çekti. Kişilerin özel mesajl...

DÜNYA 26.05.2021 - 16:00 26.05.2021 - 16:00

WhatsApp, Hindistan'da özel mesajlara erişime imkan veren düzenleme nedeniyle hükümete dava açtı.

Hindistan'da hükümetin getirdiği yeni sosyal medya yasası tepki çekti. Kişilerin özel mesajlar üzerinden takibini de kapsayan yasaya uymadığı takdirde WhatsApp, Facebook ve Instagram'ın ülkede erişimine izin verilmeyecek. Mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Hindistan'da adli takip için internet mesajlarının içeriklerinin erişilebilir olmasını zorunlu kılan düzenleme nedeniyle hükümete dava açtı.

“KULLANICILARIN MAHREMİYETİ İHLAL EDECEK”

AA'nın haberine göre ABD'li sosyal medya şirketi Facebook'un bünyesindeki şirket, Delhi Yüksek Mahkemesi’nde dava açtı. Başvuruda, mesajların, talep edildiğinde adli makamlarca inceleme konusu yapılabilmesi için üçüncü taraflarca erişilebilir kılınmasını zorunlu kılan düzenlemenin, kullanıcıların mahremiyetini ihlal edeceği savunuldu. Düzenleme ile WhatsApp'ın mesaj iletiminde kullandığı uçtan uca şifreleme yönteminin terk edilmesi gerekeceğine dikkat çeken şirket, bunun kişisel verilerin korunmasını ve bilgi güvenliğini tehlikeye atacağını vurguladı. WhatsApp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tüm dünyada sivil toplum temsilcileri ve teknik uzmanlar, özel mesajları 'erişilebilir' kılanın uçtan uca şifrelemeyi kıracağı ve bunun ciddi suiistimallere yol açacağı konusunda uyarıyor. İnsanların özel mesajlarının mahremiyetini korumakta kararlıyız ve bu konuda Hint yasalarının elverdiği mücadeleyi yürütmeyi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Yeni Delhi yönetimi, Şubat’ta çıkan internet düzenlemesiyle Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine suç niteliği taşıyan paylaşımları kaldırma, kötü niyetli enformasyon yayma girişimlerine karşı kullanıcı trafiğini ve bilgilerini paylaşma ve tüm paylaşımları adli takibe olanak sağlamak üzere üçüncü taraflar için erişilebilir kılacak şekilde düzenleme zorunluluğu getirmişti. Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren ilan edilen 90 günlük geçici muafiyet süresi bugün itibarıyla doluyor. Piyasa araştırma şirketi eMarketer'in verilerine göre, WhatsApp'ın Hindistan'da 390 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunuyor. Geçtiğimiz yılda da hükümet Çin'e ait 200 sosyal medya uygulamasını yasaklamıştı. Yasaklanan uygulamalar arasında olan TikTok için Hindistan yurtdışındaki en büyük pazar durumundaydı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST