Gökhan Biçici ve Bağımsız Seçim İzleme Platformu temsilcilerinden Nejat Taştan 2023 seçimlerine nasıl hazırlandığını konuştu.

Pandemiden seçime Türkiye’de sivil toplum ve medya: 2023 Seçimlerinde Riskler ve Olanaklar, Bağımsız Seçim Platformu'nun Çalışmaları dokuz8 TV'de tartışıldı. 

dokuz8HABER Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Biçici ve Bağımsız Seçim Platformu Temsilcilerinden Nejat Taştan 2023 seçim hazırlıklarını konuştu. 

Eşit Haklar Derneği'ni de temsil eden Nejat Taştan, derneğin 2010 yılında kurulduğunu ve temel olarak izleme raporlaması yaptıklarını söyledi. 

"SEÇİM İZLEME ÇALIŞMALARI YAPTIK"

Derneği oluşturduktan sonra Türkiye'de seçimlerin sağlıklı izlenmediğini farkettiklerini belirten Taştan 2015'ten bu yana seçim izleme çalışmalarını yaptıklarını ifade etti. 

Dünyada seçim izleme ağlarına bağımsız olarak kabul edilen tek örgüt olduklarını vurgulayan Taştan, "Türkiye'de artık hukuk özgürlüğünden yargı bağımsızlığından söz edilemiyor. İnsanlar seçimler için çok ciddi kaygı ve edişe duyuyorlar.

ÇOK ZOR BİR SEÇİM BEKLİYORUZ

Hem daha zor bir seçim bekliyoruz hem de daha yoğun bir ilgi bekliyoruz. Sahaya baktığımızda insanlar kaygılı" ifadelerini kullandı.

Seçim sistemi ve barajın indirilmesine ilişkin de taleplerinin olduğunu belirten Nejat Taştan, "Biz başından beri barajın çok daha aşağılara çekilmesini isteyen bir hareketiz. En düşük neyse o olsun. Kamu kaynaklarının bir parti ve aday lehine kullanılmasından endişe ediyoruz.

HALKIN YÜZDE 54'Ü YSK'YA GÜVENMİYOR

Son yasal düzenleme ile cumhurbaşkanına bir parti adına kaynak kullanma yetkisi verildi. Bu son derece kaygı verici. Bütünüyle taraflı olan bir yasal zemin hazırlandı. Bu da tek aday için hazırlanıyor." dedi. 

Son yaptıkları araştırmaları da paylaşan Taştan halkın yüzde 54'ünün Yüksek Seçim Kuruluna güvenmediğini söyledi. Bu oranın normal bir ülkede kabul edilebilir bir oran olmadığını belirten Taştan, "Bu, seçim yapacak bir ülke için vahim bir tablo. Bu herkes için vahim bir tablo. Seçimleri yönetecek yargıçlara güvenilmiyor anlamına geliyor. 

Halkın yüzde 79'u da sivil toplum örgütlerinin seçimlerde görev almasını istiyor. Bu da STK'lar için göreve çağrıdır. Bütün siyasi partiler de bu araştırmaları önüne koyup düşünmek zorunda. Çünkü artık bu bir kader seçimi. Yurttaşlar artık kim kazanırsa kazansın seçimlerin adil ve şeffaf olduğunu düşünmek istiyor. " ifadelerini kullandı.

2023 SEÇİMLERİ İÇİN NE GİBİ HAZIRLIKLAR VAR

Oluşum olarak bir risk analizi de yaptıklarını belirten Taştan, "Bir seçimde iki gözlemcimizin şikayet edilmesi dışında bir engelleme ile de karşılaşmadık. Bu seçimin riskli geçeceğini düşünüyoruz. Engellemeler olacağını düşünüyoruz.

BİR TELEFON UYGULAMASI HAZIRLADIK

Bir uygulama hazırladık ve yurttaşları katmaya çalışıyoruz. Bu uygulamaya katılanların hiçbir parti üyesi ve taraftarı olmadığına dair beyan alıyoruz.

Uygulamamızın güvenlik testleri bitmek üzere. Ardından yoğun bir deneme yapacağız. Uygulamanın adı "Eşitlik Gözlemcisi" birçok telefon uygulamasından indirilebilir.  Herkes bu uygulamayı indirip kayıt olabilir. 

SEÇİMDE HERKES ÇOK DİKKATLİ OLMALI

Seçim gününü ikiye ayırıyoruz. Bir oy verme işlemlerinin olduğu saatler. Orada seçime ilişkin bütün hak ihlalleri var. Ardından yasal mevzuatın ne kadar hukuka uygun işletildiğine bakıyoruz. Sayım sürecinin düzgün şekilde yapılmasına dikkat edeceğiz. 

Seçimlerden sonra toplanıp gözlemlerimize ilişkin raporlar yayınlıyoruz. AGİT heyetleri Türkiye'ye geliyor ve bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bağımsız bir seçim olması için çok ciddi bir mücadele yürütüyoruz. Ortada herkesin çok ciddi bir emeği var. 

Yurttaşların seçme ve seçilme haklarını korumak için harekete geçecekleri seçim olduğunu düşünüyorum.