Türkiye’de 1930’lu yılların başında üretimine başlanan ve kiminin 'cizlavit', kiminin ise 'kara lastik' olarak adlandırdığı lastik ayakkabıların fiyatı 180-200 liralara dayandı. Vanlı Zafer Keleş, "Eskiden, yani geçen sene bu ayakkabı 20 liraydı, şu an 180-200 TL olmuş. Millet resmen soyuluyor. Bizim halimiz ne olacak? Çiftçiliği öldürmüşler zaten, biz de artık ne yapacağımızı bilemiyoruz. Mecbur kalırsak artık çalacağız. Ne yapalım, çalmak zorundayız" dedi. Ayakkabıcı Faruk Ertaş ise "Millet ayakkabı giyemez duruma gelmiş, lastik ayakkabı bile giyemiyorlar" diye konuştu.

Van'da vatandaşlar, bir adı ‘cizlavit’, diğer adı ‘kara lastik’ olarak bilinen ayakkabıyı bile alamaz duruma geldi. Fiyatı 20 liradan 180-200 lira bandına çıkan lastik ayakkabılardaki bu artışa vatandaşlar tepki gösterdi.

"MECBUR KALIRSAK ÇALACAĞIZ"

Zafer Keleş, "Tuşba ilçesi Meydancık köyünde oturuyorum. Eskiden, yani geçen sene bu ayakkabı 20 liraydı, şu an 180-200 TL olmuş. Millet resmen soyuluyor. Bizim halimiz ne olacak? Çiftçiliği öldürmüşler zaten, biz de artık ne yapacağımızı bilemiyoruz. Mecbur kalırsak artık çalacağız. Ne yapalım, çalmak zorundayız. Nereden getireceğiz, gelirimiz yok, bir şey yok. Bu ayakkabıyı çobanlıkla hayvanları otlatırken giyiyorduk, onu da giyemez hale geldik" dedi.

Çankayalılar down sendromlu bireyler için yürüdü Çankayalılar down sendromlu bireyler için yürüdü

"İNSANLAR LASTİK AYAKKABI BİLE GİYEMİYOR"

Ayakkabıcı Faruk Ertaş da "Eskiye nazaran işler iyi gitmiyor. 30 liraya aldığımız şey, şu an 150 TL. Millet ayakkabı giyemez duruma gelmiş, lastik ayakkabı bile giyemiyorlar. Eskiden köylerden daha çok rağbet vardı. Köylerden insanlar gelirdi, daha çok ayakkabı götürürdü, ayakkabı götüremez durama geldiler. Öyle bir hal aldı ki 30 TL’ye sattığımız ayakkabıyı 150’ye veriyoruz. Alım gücü azaldı" diye konuştu.