Validebağ Korusu’nun Millet Bahçesi‘ne dönüştürülmek istenmesine karşı direnen gönüllüler basın açıklaması düzenledi.

İstanbul'da bulunan Validebağ Korusu’nun Millet Bahçesi‘ne dönüştürülmek istenmesine karşı direnen gönüllüler basın açıklaması düzenledi. BirGün'de yer alan habere göre 23 yılı aşkın süredir koru için mücadele ettiklerini kaydeden gönüllüler, belediyenin hukuk tanımadığını kaydetti.

İsviçre'de hükümetten buzulların erimesine karşı 3 milyar franklık tedbir paketi İsviçre'de hükümetten buzulların erimesine karşı 3 milyar franklık tedbir paketi

"ÜSKÜDAR BELEDİYESİ HUKUK DIŞI FAALİYETLERİNE HER GÜN YENİLERİNİ EKLEMEKTE"

“Üsküdar Belediyesi hukuk dışı faaliyetlerine neredeyse her gün yenilerini eklemekte” diyen gönüllüler, belediye binası önünde yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"RANT PROJELERİNİN ÖNÜNÜN AÇILMASI İSTENİYOR"

“2005’te aydınlatma direkleri için çukurlar kazılması, 2006’da protokol, 2009’da kros şampiyonası, 2013’te peyzaj projesi, 2014’te çılgın Hyde Park projesi, 2017’de jeotermal sondaj, 2018’de millet bahçesi, 2020’de bakım ve onarım amacıyla tahsis gibi değişik isimler altında Validebağ’da rant projeleri devam etmekte. Hepsinin altında yatan temel düşünce, Validebağ Korusu’nun önce doğal SİT alanı, sonra da koru olma özelliklerinin ortadan kaldırılması ve böylece rant projelerinin önünün açılması”

"KORU CİVARINA VE İÇİNE 4 KAMYON KUM GETİRİLDİ"

Üsküdar Belediyesi’nin ‘bakım ve onarım faaliyeti’ altında koruya zararlar verdiğini söyleyen gönüllüler şu açıklamayı yaptı:

“Çukur kapatma bahanesiyle yolların üzerine kamyonlar dolusu kum dökmek ve yolları genişletmek, normal bakım çalışması değil. Koru civarına ve içine 4 kamyon kum getirildi, Haydarpaşa Lisesi girişi önündeki yolu tamamen kapatacak şekilde dökülmüş ve yol 1 metreye yakın genişletildi."

"KORUYA DAHA FAZLA ZARAR VERMESİNİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ"

"Ayrıca koru içinde 2 ayrı bölgeye daha kum döküldü. Koru 1.derece doğal SİT alanıdır, sık sık kum dökülecek inşaat alanı değildir. Yapılan şey tamamen göstermeliktir, malzeme israfıdır, işçinin emeğinin israfıdır, zaman israfıdır. Koru’da nöbet tutarak belediyenin Koruya daha fazla zarar vermesini önlemeye çalışıyoruz.”