Bursa'da üniversite öğrencileri, başta yurt-barınma olmak üzere sorun ve taleplerine ilişkin yapılan basın açıklamasında, "Bizleri sokakta uyumaya mecbur bırakanlara hesap soruyoruz" denildi.

Haber: Cevriye Coşkun Kayış

Bursa'da üniversite öğrencileri, başta yurt-barınma olmak üzere sorun ve taleplerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya CHP Kadın Kolları, Eğitim İş Bursa Şubesi ve Eğitim Sen Bursa Şubesi de destek verdi. Kent Meydanı'nda yapılan basın açıklaması, üniversite öğrencisi Cankız Türk tarafından okundu. 

Açıklamada, "Bu ülkede İstanbul Kadıköy'de 20 tane genç sokakta yattı. Geleceğin teminatı olan bizleri sokakta uyumaya mecbur bırakanlara hesap soruyoruz "denildi.

"ÖĞRENCİLERİN SESİ DUYULMALIDIR"

Basin açıklamasında, "Ülke nüfusunun yarısının asgari ücretle 2.825 TL'ye çalıştığı, aynı zamanda da 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının (yani sadece evine yapacağı gıda masrafı) tutarının 2.926 TL olduğu bir ülkede, bu koşullar altında okumaya çalışan milyonlarca öğrencinin sesi duyulmalıdır" denildi. 

“YURTLARIN KAPASİTESİ, ÖĞRENCİ SAYISININ YÜZDE 10’U”

Açıklamada, öğrencilerin sorunları ve talepleri ise şöyle sıralandı:

“2020 yılında üniversite okuyan öğrencilerin sayısı 7 milyon 940 bin 133 olarak bildirilmiştir. Bu sene kontenjanların arttırılması ve yapılacak 2 ek yerleştirmeyle bu rakamın 10 milyonun üzerinde olması bekleniyor, ancak bugün ülkede sadece 700 bin kişilik yurt bulunmakta, bu rakam öğrenci sayısının u bile karşılamazken geri kalan öğrenciler 2.000-4.500 TL arası kira talebinde bulunan ev sahiplerinin insafına terk edilmiş ya da cemaat ve tarikat yurtlarına mahkûm edilmiştir.

Var olan devlet yurtları çağın koşullarına itap etmeyen, askeri sistem koğuş usulü ile istiflenmiş ve özelleştirilen yemekhaneleri ile öğrenciler şirketlerin insafına terkedilmiştir. 

Geçtiğimiz günlerde bu ülkede İstanbul Kadıköy'de 20 tane genç sokakta yattı. Geleceğin teminatı olan bizleri sokakta uyumaya mecbur bırakanlardan hesap soruyoruz. 

Bir öğrenci olarak geçinmenin bu kadar zor olduğu bu ülkede, birilerin çocukları milyon dolarlarla oynarken, bizleri 650 TL gibi komik bir KYK bursuna mahkûm edenlerden hesap soruyor, eğitim barınma ve sağlık hizmetlerinin parasız olmasını talep ediyoruz. Verilen bursalar arttırılmalı ve karşılıksız olmalıdır.”

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ ŞART”

“*Barınma ve beslenme sorunu yaşayan öğrencinin eğitim hayatının olmazsa olmazı kitaplar cep yakıyor, hocalar öğrencileri birer müşteri olarak görüp kendi kitaplarını pazarlıyor. Özel okullara kaynak ayırmaktan geri durmayan devlet, öğrencilerin ders kitaplarını ücretsiz dağıtmalıdır. 

*Daha fazla kütüphane açılmalı, kütüphaneler zenginleştirilmelidir. 

*Her üniversitede bilgiye erişim eşit olmalı, eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. 

*Enflasyonun yüzde 40’lara ulaştığı bu ülkede ulaşım da bundan nasibini almış, öğrencilerin üniversiteye ulaşımı neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Öğrencilerin ulaşım hizmetleri ücretsiz olmalıdır. 

*Üniversitelerdeki harç ücretlerini kaldırdık diye nara atanların ikinci öğretim harç ücretlerinden haberi yok sanırım, eğitimde fırsat eşitliğine aykırı olan ikinci öğretimden alınan harçlar acilen kaldırılmalıdır.

Bağışlar Darüşşafaka için gelecek demek Bağışlar Darüşşafaka için gelecek demek

*Bilimsellikten uzaklaşan eğitim öğretimin içeriği, dinselleşmiş, pratikten yoksun ezberci bir anlayışa bürünmüştür, üniversitede eğitim laik bilimsel çağdaş normlara göre hazırlanmalıdır.”

bursa1

“ÜLKEMİZİ SEVİYORUZ, BURADA YAŞAYIP YAŞLANMAK İSTİYORUZ” 

“*Bizler bu ülkenin gençleri olarak bu ülkeyi seviyoruz, bu ülkede çalışmak, ülkeye hizmet etmek, burada yaşlanmak istiyoruz, ancak bir çok arkadaşımız olanaksızlıklar yüzünden yurt dışı olanaklarını daha üniversiteye gitmeden araştırıyor. 

*Planlı programlı ülkenin kaynakları göz önünde bulundurularak, ve istihdam programlarıyla hareket edilerek üniversite kontenjanları belirlenmeli. 

*Apartman katlarına sıkıştırılan sömürü aracı haline gelen üniversiteler kapatılmalıdır. 

*Öğrencilere okul sonrası iş olanakları sunulmalıdır. 

*Ne giyeceğimizden, nasıl yaşayacağımıza bir sınır çizmeye çalışan, özgürlükleri kısıtlamaya çalışan, bu anlayıştan hesap soruyoruz. 

*Laikliğin bu ülkenin temel unsuru olduğunu, bu ülkenin gençleri olarak hatırlatıyor temel yaşam haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi beyan ediyoruz. 

*Bir kez daha yineliyoruz, bütün öğrencilerin eğitim, barınma ve sağlık hizmetleri ücretsiz olmalıdır. 
Parasız Eğitim, Parasız Sağlık…”