ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Japonya'dan oluşan G7 ülkeleri ile Avrupa Birliği'nin (AB) de katılımıyla dönem başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde Capri Adası'nda devam eden G7 Dışişleri Bakanları toplantısına davet edilen Kuleba, burada Blinken ile görüştü.

Kuleba, görüşmeye ilişkin X platformunda yaptığı paylaşımda, "ABD’ye Ukrayna'nın yanında durduğu için teşekkür ediyorum. Ukrayna'ya mümkün olan en kısa sürede daha fazla 'Patriot' hava savunma sistemi ve füzesi gönderilmesi yönündeki ortak ve küresel çabalarımızı ele aldık. Bakan Blinken'ın gerekli kararların alınmasını kolaylaştırma çabalarını takdir ediyorum." ifadesini kullandı.

Kuleba ayrıca, "İkimiz de ABD Kongresinin, Ukrayna’ya yönelik ek yardım paketini geçirmesinin acil gerekliliğini vurguladık. Bu, Ukrayna’nın hayat kurtarmasına ve savaş alanındaki durumu iyileştirmesine olanak sağlayacak bir güç ve güven mesajı verecektir." yorumunu yaptı.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, Kuleba Blinken'a hava savunmasının kendileri için "ölüm kalım meselesi" olduğunu belirtti.

Kuleba, Japon ve Kanadalı mevkidaşlarıyla da görüştü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ayrıca sosyal medya hesabından, G7’deki temasları kapsamında Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko ve Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile ayrı ayrı görüştüğünü paylaştı.

Kuleba, Japon mevkidaşına kendilerine destekleri için teşekkür ettiğini ve Rusya’nın dün Çernigiv'de 18 kişinin ölümüne neden olduğu saldırı hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

Ukraynalı Bakan, İtalya'daki temasları kapsamında Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile görüştüğünü belirterek, Kanada’ya, Rusya’ya götürülen Ukraynalı çocukların geri gönderilmesi, mayın temizleme çabalarındaki rolü için teşekkür ettiğini ve ülkesine ek hava savunma sistemlerinin sağlanmasına yönelik adımları değerlendirdiklerini aktardı.

Kuleba: "Ukrayna'ya yardım konusunda uluslararası toplumda herhangi bir bölünme görmüyorum"

Kuleba, İtalyan Skytg24 kanalına verdiği demeçte de "Ukrayna’ya yardım konusunda uluslararası toplumda herhangi bir bölünme görmüyorum. Gerçekten de yılbaşından bu yana farklı ülkelerden gelen açıklamaları takip ederseniz yeni savunma yardım paketlerinin hacmi ve kalitesi artıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Üzerinde çalışmaları gereken şeyin zamanlama olduğunun altını çizen Kuleba, "Teslimatların mümkün olduğu kadar çabuk gerçekleşmesini sağlamalıyız. Onları erteleyemeyiz." dedi.

Kuleba, önceliklerinin hava savunması olduğunu vurgulayarak, "Bunlar Amerikan Patriotları ve Fransız-İtalyan hava savunma sistemi Samp-T'dir. Onlara basit bir nedenden dolayı odaklanıyoruz. Rus balistik füzelerini engelleyebilecek sistemler bunlardır ve bu savaşta asıl dönüm noktasıdır. Çünkü bunu başka tür bir hava savunma sistemiyle yapmak imkansızdır." ifadesini kullandı.