Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) açıkladığı verilere göre; Türkiye’de otel doluluk oranı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 artışla ortalama yüzde 71,3 olurken, ortalama oda fiyatları da yüzde 35 artışla 158 euroya (2 bin 864 TL) yükseldi. Verilere göre, aylık bazda otel dolulukları hâlâ pandemi öncesi seviyelerin az da olsa altında seyrediyor.

TÜROB otellerin doluluk orana dair temmuz ayı rakamlarını paylaştı. TÜROB’dan yapılan açıklamada, İstanbul ve kıyılarda otel doluluk oranları artarken, Anadolu’da gerilediği belirtildi. Açıklama şöyle:

“AYLIK BAZDA OTEL DOLULUKLARI HÂLÂ PANDEMİ ÖNCESİ SEVİYELERİN AZ DA OLSA ALTINDA"

Temmuzda otel dolulukları, 2021’in aynı ayına göre yüzde 7,9 artışla yüzde 71,3 oldu. Geçen yılın aynı ayında bu oran yüzde 66,1, henüz pandeminin etkilerinin hissedilmediği Temmuz 2019’da yüzde 75,6 olmuştu. Aylık bazda otel dolulukları hâlâ pandemi öncesi seviyelerin az da olsa altında seyrediyor.

ODA FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 35 ARTTI

Türkiye genelinde ortalama oda fiyatları da temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 artışla 158 euroya (2 bin 864 TL) yükseldi. Araştırmaya veri aktaran otellerin ağırlıklı olarak üst segment otellerden oluşması ve Antalya, Bodrum, İstanbul gibi turizm bölgelerindeki fiyat artışları Türkiye ortalamasının da yükselmesini sağladı. Öte yandan, yılın ilk 7 ayında, yani ocak-Temmuz 2022 döneminde Türkiye genelinde doluluklar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55,4 artışla yüzde 63,3, ortalama oda fiyatları ise yüzde 33 artışla 104 euroya yükseldi.

DOLULUK ORANI ANADOLU OTELLERİNDE GERİLEDİ

Destinasyon bazında bakıldığında İstanbul’da Temmuz 2022 otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak yüzde 80 oldu. Bu oran geçen yılın aynı ayında yüzde 69,6, Temmuz 2019’da yüzde 81,7 olarak kayıtlara geçmişti. İstanbul, Ocak-Temmuz 2022 döneminde ise yüzde 70 doluluk yakaladı. Antalya’da Temmuz 2022 otel dolulukları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 artışla yüzde 74,1, Ocak–Temmuz 2022 döneminde ise yüzde 38 artışla yüzde 59,8 oldu. Anadolu otellerinde ise Temmuz 2022 ortalama dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,6 düşüşle yüzde 53,7 oldu. Ocak-temmuz döneminde doluluk oranı yüzde 28 artışla yüzde 51,2 olarak hesaplandı.

Açıklamada, TÜROB Başkanı Müberra Eresin'in de otel doluluk oranlarına ilişkin değerlendirmesine de yer verildi. Eresin, şu değerlendirmeleri yaptı:

“AĞUSTOS 2022’NİN YILIN EN İYİ SONUÇ VEREN AYLARINDAN BİRİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

2022 yılı için bugüne kadar devam eden yükselişin devam edeceğini izliyoruz. Henüz kesin rakamları veremesek de Ağustos 2022’nin yılın en iyi sonuç veren aylarından biri olacağını düşünüyoruz. İstanbul özelinde eylül ayı bugün için hiç fena görünmüyor.

MİSAFİR MİLLİYETLERİ AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA İSTEDİĞİMİZ ÇEŞİTLİLİĞİ EYLÜLDE GÖRECEĞİZ

Özellikle tüm dünyada okulların açılış tarihiyle birlikte kültür turları ağırlıklı misafir ağırlamaya başlayacağız ve her yıl olduğu gibi misafir milliyetleri açısından baktığımızda istediğimiz çeşitliliği eylül ayından itibaren daha net göreceğiz.

EYLÜL İTİBARİYLE AVRUPALI MİSAFİR YOĞUNLUĞU ARTACAKTIR

Benzine ve motorine zam geliyor Benzine ve motorine zam geliyor

Ortadoğu kökenli turistlerin ilgisi devam etmekle birlikte eylül itibariyle yoğunluğu Avrupalı misafirlere bırakacaktır. Rusya, İran, İngiltere, Balkanlar, Bulgaristan, Latin Amerika, ABD ve Azerbaycan gibi turizm pazarlarımızda dikkat çekici oranlarda artışlar bekliyoruz.”