Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri: 10 metre yükseldi

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri, ilk uçuş testlerini tamamladı. 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkan...

TEKNOLOJİ 16.09.2020 - 09:59 16.09.2020 - 09:59

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri, ilk uçuş testlerini tamamladı. 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın teknik müdürlük görevini yürüttüğü Baykar'ın yönetiminde gerçekleştirilen Cezeri Uçan Araba’nın uçuş testleri 11 Eylül'de başladı. İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan Cezeri, 14 Eylül'ü 15 Eylül'e bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı.Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan Cezeri Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı.Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda Cezeri Uçan Araba yerden 10 metre yükseldi. Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den alan Cezeri Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1 buçuk yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@