Gelişmekte olan ülke ekonomileri zincirleme bir etkiyle borçlarını döndürememe riskiyle karşı karşıya. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek 20. borç krizi riskine sahip ülke konumunda.

Bloomberg'in haberine göre, sorunlu seviyelerde işlem gören ve yüklü dış borçlara sahip piyasaların sayısı son 6 ayda 2 kattan daha fazla arttı. 

DİĞER ÜLKELERDE DURUM

Protestolar ve siyasi kaosla çalkalanan, gıda ve yakıt fiyatları altında ezilen Sri Lanka bu yıl tahvil sahiplerine ödeme yapmayı bırakan ilk ülke oldu.

Ukrayna'ya askeri harekat düzenlemesinin ardından uluslararası yaptırımlarla karşılaşan Rusya da ABD'nin ödeme sistemine dönük engellemeleri nedeniyle haziranda döviz borçlarının bir kısmını temerrüde düşürdü.

El Salvador, Gana, Mısır, Tunus ve Pakistan da halihazırda temerrüde düşme açısından savunmasız ülkeler arasında yer alıyor.

"ENDİŞE EDİLMELİ"

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana gelişen piyasalardaki borçların ödenmeme durumunda çıkacak maliyet en yüksek seviyeye ulaşırken, Dünya Bankası'nın Baş Ekonomisti Carmen Reinhart ve ABD merkezli yatırım şirketi Elliott Investment'ın eski Portföy Yöneticisi Jay Newman gibi uzmanlar durumdan endişe edilmesi yönünde açıklamalar yapıyor.

Reinhart, düşük gelirli ülkelerdeki borç riskleri ve krizlerinin varsayımsal olmadığını ve dünyanın bu noktaya çoktan yaklaştığını söyledi. Bloomberg'ün hazırladığı tabloda temerrüt riskinin yüksek olduğu ilk 19 ülke 900 milyondan fazla nüfusa ev sahipliği yapıyor.

TÜRKİYE 20. SIRADA

Davutoğlu'ndan Merkez Bankası kararına tepki: Bu aklın verdiği zarar her gün artıyor Davutoğlu'ndan Merkez Bankası kararına tepki: Bu aklın verdiği zarar her gün artıyor

Bahsi geçen ülkeler sırasıyla El Salvador, Gana, Tunus, Pakistan, Mısır, Kenya, Arjantin, Ukrayna, Bahreyn, Namibya, Brezilya, Angola, Senegal, Ruanda, Güney Afika, Kosta Rika, Gabon, Fas ve Ekvador. Listenin 20. sırasındaysa Türkiye yer alıyor. Öte yandan Sri Lanka ve Lübnan korkulan senaryonun içine çoktan düştü.