Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağına karşı yapılan saldırıyı kınadı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Danimarka’da dün akşamüstü kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e ve şanlı bayrağımıza karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Nefret suçu teşkil eden bu alçak eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz." 

Ramazan ayında gerçekleştirilen bu eylemin, "İslam düşmanlığı, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının" Avrupa'da her geçen gün daha da endişe verici seviyelere ulaştığını ve geçmişten ders alınmadığını bir kez daha açıkça gösterdiği vurgulanan açıklamada, Türkiye'nin bu eylemi en güçlü şekilde kınadığının ve protesto ettiğinin Danimarka makamlarına bildirildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı

Açıklamada, Danimarka makamları, söz konusu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve toplumsal huzuru, barış içinde bir arada yaşama kültürünü hedef alan bu tür provokasyonların önlenmesi amacıyla somut tedbirler almaya çağrıldı.

Hatırlanacağı üzere, Danimarka’da 27 Ocak’ta cami karşısında ve Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmış; İsveç'in başkenti Stockholm'de de 21 Ocak'ta Kur’an-ı Kerim’e yönelik benzer bir saldırı yaşanmıştı.