HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare’nin önünde 28 Kasım 2015’te katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için anma mesajı veren Bakırhan, "Onu özlemeye, onu anmaya devam ediyoruz. "Halen katilleri bulunmadığı gibi siyasi cinayetlerde cezasızlık geleneği devam ediyor., Kürt sorununun demokrat ve barışçıl şekilde çözülmesini istemiyen Tahir Elçi'nin yokluğunu her zaman hssediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakırhan, Tahir Elçi davasının takipçisi olacaklarını ifade etti.

YARGITAY'IN 'HEDEP' İSMİNE İLİŞKİN KARARINA TEPKİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, HEDEP olarak belirlenen parti kısa adını HADEP'i andırdığı gerekçesiyle uygun görmemesine tepki gösteren Bakırhan, "Gün geçmiyor ki iktidar ve ortakları partisimize kumpas kurmasınlar! 11 parti kapatıldı, dava açıldı. Yerine yenilerini kurduk. Biz büyüdükçe iktidar korkuyor. Hiçbir şey bulamadılar, bu sefer de tam yerel seçime gideceğimiz bir süreçte HEDEP'in ismine kafayı taktılar. Çünkü kafaları hukuksuzluktan başka bir şeye çalışmıyor" ifadelerini kullandı.

Bakırhan, şöyle devam etti:Neymiş efendim, HEDEP ismi HADEP'e benziyormuş. Tebrik ediyoruz, şapkadan tavşan çıkarmışlar. Türkiye'de ilk defa mı bir partinin adı ya da kısaltılmış ismi bir başka partiye benziyor! Seçimlerde ittifak yaptığınız Yeniden Refah Partisi'nin adı Refah Partisi'ne benzemiyor mu? Buna benzer onlarca parti olmasına rağmen, yargının tek uğraştığı parti biz olduğumuz için muhtmelen orayı görmüyor."

Yerel seçimlere ilişkin çalışma içinde olduklarını belirten Bakırhan, "Aday başvurularını almaya başladık. 10 Aralık'a kadar başvurulara devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.