Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 arttı. Perakende satıştaki yıllık artış ise yüzde 9,7 oldu.

TÜİK, eylül ayına ilişkin perakende satış endekslerine ilişkin verileri bugün açıkladı. Gıda, içecek, tütün ve gıda dışı satışların yıllık bazda arttığı gösteren veriler şöyle:

“PERAKENDE SATIŞ HACMİ AYLIK YÜZDE 1,8 ARTTI: Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,6 arttı.

PERAKENDE CİRO AYLIK YÜZDE 5,0 ARTTI: Cari fiyatlarla perakende ciro, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 5,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6 ,2, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,2 arttı.

PERAKENDE SATIŞ HACMİ YILLIK YÜZDE 9,7 ARTTI: Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 11,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13,6 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,1 azaldı.

PERAKENDE CİRO YILLIK YÜZDE 130,8 ARTTI: Cari fiyatlarla perakende ciro, eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 130,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 120,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 125,0, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 168,6 arttı.”