Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; ağustos ayında 6 milyon 417 bin 863 ton linyit üretildi. Satılabilir linyit üretimi, bir önceki aya göre yüzde 0,8 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 azaldı.

TÜİK, ağustos ayına ilişkin katı yakıtlar istatistiklerini bugün açıkladı. Yıllık bazda linyit üretiminin azaldığı, taşkömürü üretiminin ise arttığı veriler şöyle:

LİNYİT ÜRETİMİ AYLIK YÜZDE 0,8 ARTTI

Linyit üretimi, ağustos ayında 6 milyon 417 bin 863 ton oldu. Linyit satılabilir üretimi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 azaldı.

TAŞKÖMÜRÜ ÜRETİMİNDE YILLIK ARTIŞ YÜZDE 38,1

SPK Başkanı Gönül: Şirket sahiplerinin hisselerin fiyatlarıyla ilgili konuşmasına sıcak bakmıyoruz SPK Başkanı Gönül: Şirket sahiplerinin hisselerin fiyatlarıyla ilgili konuşmasına sıcak bakmıyoruz

Taşkömürü satılabilir üretimi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 44,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,1 arttı. Taşkömürü koku satılabilir üretimi ise ağustos ayında 407 bin 905 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim, bir önceki aya göre yüzde 0,5 azalırken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı.

TAŞKÖMÜRÜ İTHALATI YILLIK YÜZDE 11,6 AZALDI

Taşkömürü ithalatı, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 14,9 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 azaldı. Taşkömürü koku ithalatı ise ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 15,3 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azaldı.

AĞUSTOSTA EN YÜKSEK KARŞILAMA ORANI LİNYİTTE

Üretimin teslimatları karşılama oranı, ağustos ayında yüzde 105,9 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran, taşkömürü kokunda yüzde 82,3, taşkömüründe yüzde 4,0 olarak hesaplandı.

TAŞKÖMÜRÜ VE LİNYİT TESLİMATI EN FAZLA TERMİK SANTRALLERE

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; ağustos ayında taşkömürü teslimatının yüzde 60,7'si termik santrallere, yüzde 13,6'sı kok tesislerine, yüzde 13,4'ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken linyit teslimatının yüzde 84,8'i termik santrallere ve yüzde 9,7'si demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat, yüzde 94,5 ile demir-çelik sanayine yapıldı.