Üniversiteler Arası Dünya Boks Şampiyonası'nda şampiyon olan 21 yaşındaki Dersimli sporcu Erivan Barut, TRT Kurdi’de Sporun Yıldızları (Stêrkên Sporê) adlı programdaki konuşmasıyla sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştiri almıştı.

Üniversiteler Arası Dünya Boks Şampiyonası'nda şampiyon olan 21 yaşındaki Dersimli sporcu Erivan Barut, TRT Kurdi’de Sporun Yıldızları (Stêrkên Sporê) adlı programa katıldı.

Programda Kürtçenin Zazaca (Kırmançki-Zazaki) lehçesinde kendini ifadeye etmeye çalışan Barut’un konuştuğu video sosyal medya üzerinde gündem oldu.

'ANA DİLE HAKİM OLMADIĞIMI BELİRTTİM'

Barut’un sık sık Türkçe kelimeler de kullandığı konuşması kimi sosyal medya kullanıcısınca tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine genç sporcu Barut, Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Yaşananları 'linç' olarak nitelendiren Barut şunları yazdı:

Kayseri'de "Projenle Gel" denilen gençler başvuru rekoru kırdı Kayseri'de "Projenle Gel" denilen gençler başvuru rekoru kırdı

“Merhaba. Herkesin bildiği üzere TRT Kurdi’de katıldığım programın formatı gereği ana dilde  Zazaca (Kırmançki) konuşmam istenmişti. Ben ana dile hakim olamadığımı belirtip dilim döndükçe kendimi ifade etmeye çalışmıştım. Sonra sosyal medyada lince tabi tutulduğumu fark ettim.

Lütfen Dersim’in çocuklarını ana dilimizden mahrum etmeyelim. Tüm diller tarihin öncelerini arşınlayıp günümüze gelmekte. Bize miras bırakılan bu  cevheri yok olmaktan kurtaralım...

Düşülen durum bir halkın trajedisi sanıyorum. Ve bundan sonraki işlerim arasında dilimi öğrenmek de olacak kesin.

Dağlı bir kentin son kuşaklarından sadece bir tanesiyim. Benim gibi hatta benden daha kötüsü dilimize yabancı olan gençlerin sayısı o kadar çok ki anlatamam.”

'BU HEPİMİZİN SORUNU'

Ardından genç sporcu Barut, TRT Kurdi’nin de hesabını etiketleyerek, “Ben Dersimli sporcu bir gencim. Erivan Dersim'i dünyada temsil ediyor diye üzerine düşeni yapmayacağı anlamına gelmez. Madem kötürüm olmaya yüz tutmuş bir yanımızı gözler önüne serdim, bu hepimizin, bir toplumun sorunu diye düşünüp düşündürmeye de sevk etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.