Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun konuyla ilgili yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Habertürk'te Ahmet Kıvanç imzasıyla yayınlanan habere göre, halen aylık yüzde 2.25 oranında artırılmakta olan trafik sigortası primleri 1 Eylül’den itibaren aylık yüzde 4.75 oranında artacak.

Bisikletli Doğanay Güzelgün'ün ölümüne neden olan sürücünün ifadesi ortaya çıktı Bisikletli Doğanay Güzelgün'ün ölümüne neden olan sürücünün ifadesi ortaya çıktı

Ayrıca, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak azami primler, ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine yüzde 20 eklenerek uygulanacak. Bu oran taksi, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici araç gruplarına ise yüzde 10 olacak.

KAZA YAPMAYAN SÜRÜCÜYE DAHA AZ İNDİRİM
Kaza yapmayan sürücüler için uygulanan indirim oranları düşürüldü. Uzun süredir kaza yapmayan yedinci basamaktaki sürücülere uygulanan indirim oranı yüzde 45’ten 42’ye, altıncı basamaktaki indirim oranı yüzde 30’dan yüzde 22’ye, beşinci basamaktaki indirim oranı da yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürüldü.

Hasar yapan sürücülerin primlerindeki artış oranları ise aşağı çekildi. Birinci basamakta yüzde 150 olan artırım oranı yüzde 135’e, ikinci basamakta yüzde 100 olan artırım oranı yüzde 90’a, üçüncü basamakta yüzde 50 olan artırım oranı da yüzde 45’e indirildi.

EYLÜLDE ZAMLI TARİFE NASIL OLACAK?
Sigorta primleri 7 basamakta belirleniyor. İlk kez trafik sigortası yaptıranlar 4. basamaktan başlıyor. Hasarsızlık indirimi veya hasar artırımı tarifeleri de 4. basamak baz alınarak belirleniyor.

İstanbul’da otomobiller için 4. basamak azami trafik sigortası primi ağustos ayında 3.149 TL olarak uygulanıyor. Hiçbir değişiklik yapılmasaydı eylül ayında primler yüzde 2.25 oranında artacak ve 3.220 TL olacaktı. Uzun süredir kazası olmayan ve en yüksek hasarsızlık indiriminden yararlanan bir sürücünün sigorta primi ise azami 1.771 TL’de kalacaktı.

Ancak, yeni zamlarla eylül ayında 4. basamak tarifesi 3.958 TL’ye çıkacak. Zammın yanı sıra hasarsızlık indiriminin aşağı çekilmesi nedeniyle kaza yapmamış sürücülerin primi daha yüksek oranda artacak. En yüksek hasarsızlık indiriminden yararlananların (7. basamak) tarifesi 2.296 TL’ye çıkacak.

Hasar nedeniyle prim artırımlarının aşağı çekilmesi de kaza yapan sürücülerin prim maliyetini düşürecek. Yeni düzenlemeyle birinci basamakta azami prim tutarı 9.301 TL olacak.

2017 yılından beri aylık yüzde 1 olan prim artış oranı bu yıl şubat ayında yüzde 1.5 olarak belirlenmiş ancak mayıs ayında yüzde 2.25’e yükseltilmişti. Bunun yanı sıra şubat ayında yüzde 20, haziran ayında yüzde 25 oranında ara zam yapılmıştı.

İstanbul’da 4. basamak trafik sigortası primi ocak ayında 1.837 TL, en yüksek hasarsızlık indiriminden yararlanan 7. basamak primi ise 1.010 TL idi. Söz konusu primler ocak ayına göre ağustos ayında yüzde 71 oranında artmıştı. Eylül ayında ise 4. basamak primlerinde ocak ayına göre yüzde 115 oranında artış olacak.