Hayrat ilçesinin Taflancık Mahallesi’nin ortasından geçen derenin üzerine daha önce tam dört HES kuruldu. Bugünlerde ise bölgeye Hanlı Enerji Üretim A.Ş. tarafından 5’inci HES’in yapılması planlanıyor. Ancak yöre halkı yaşananlara tepkili. Baltacı Deresi ile Maki Deresi üzerinde kurulacağı belirtilen HES projesi, şu an da Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) aşamasında.

Projeye ilişkin Taflancık Mahallesi Muhtarlığı’nda dün yapılması planlanan ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’na yurttaşlar geçit vermedi. Derelere HES kurulmak istenmesini protesto eden yöre sakinleri, mahalleye gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri ile şirket çalışanlarının araçtan inmelerine izin vermedi. Gerçekleşmeyen toplantı, tutanaklara da geçirildi.

SU GİDERSE HAYAT BİTER

Projeye tepkili olan bir yurttaş,“Suyumuzu kaybetmek istemiyoruz. Suyumuz giderse yaşamımız gider. Şirket başka yere gitsin ve suyumuz bize kalsın. Biz 10 yıl önce yaşadığımız sıkıntıları tekrar yaşamak istemiyoruz. Köyümüzü bu HES’lere terk etmeyeceğiz. Bu projeye engel olmak için tüm gücümüzle çalışacağız. İlk adım olarak toplantıyı yaptırmadık ve projenin diğer aşamalarını da durdurmak için çalışacağız.” dedi.