TMMOB'nin Gezi Davası'nda alınan hukuksuz karara karşı TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent şubesi önünde başlattığı Gezi için 'Adalet Nöbeti' 35'nci gününde.

HABER: FATOŞ ERDOĞAN

TMMOB'nin Gezi Davası'nda alınan hukuksuz karara karşı TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent şubesi önünde başlattığı Gezi için 'Adalet Nöbeti' 35'nci gününe girdi.

Bugün Adalet Nöbeti'ne sanatçılar Nur Sürer, Meltem Cumbul başta olmak üzere çok sayıda sinema emekçisi, oyuncu, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, Demokrasi İçin Birlik, Bahçeşehirliler Derneği, Elektirik Mühendisleri Odası, Doğan'ın Çocukları, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Emek Partisi MYK üyesi Levent Tüzel, Taksim Dayanışması bileşenleri katıldı.

"Çiğdem'in Mater'in çekemediği flimleriz Çiğdem Mater'e Özgürlük" pankartının açıldığı nöbette Sinemacılar adına Ceylan Özgün Özçelik konuştu.

Çiğdem Matere özgürlük 2

"GEZİ EYLEMLERİ HERKESİNDİ, HEPİMİZİNDİ"

Açıklamada, "Arkadaşlarımızın Gezi Davası’nda hukuksuz bir şekilde tutuklanmasını protesto etmek için 27 Nisan’dan beri tutulan 'Adalet Nöbeti'ni sinemacılar olarak bugün için devraldık. Taksim Gezi Parkı’nı korumak üzere başlayıp kitlelerin ortak iradesinin ve ifade özgürlüğünün sembolü haline gelen 'Gezi’nin yargılanamayacağını biliyoruz. Gezi, Türkiye’nin dört bir yanında eylemlere katılan milyonlarca insanın ortak sesiydi. Tüm kimliklerimizle özgürce var olabilme talebinin kitleler tarafından haykırılmasıydı. Gezi eylemleri herkesindi, hepimizindi" denildi.

"Sinemacılar olarak o günlerde de Gezi Parkındaydık. Sadece kameramızla değil, yasal hakkımızı kullanarak baskıya direnmek için herkes gibi oradaydık" denilen açıklama şöyle devam etti:

Çiğdem Matere özgürlük 3

Sel tehdidi sürüyor: Ankara ve İstanbul dahil 20 il için şiddetli yağış uyarısı Sel tehdidi sürüyor: Ankara ve İstanbul dahil 20 il için şiddetli yağış uyarısı

"KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR"

"O gün olduğu gibi, Gezi'nin dokuzuncu yıldönümünü geride bıraktığımız bugünlerde de özgürlük ve demokrasi talebinin, yaşam tarzına müdahaleye karşı durmanın sesi olmaya devam ediyoruz. Bunu hikayelerimizle, kameramızla ve dayanışma irademizle yapıyoruz. 

Gezinin 9. yılında özgürlüklerinden hukuksuzca mahrum edilmiş olan arkadaşlarımızın hepimiz adına rehin alındığını tekrarlıyoruz. Onlar için ve onlar adına da sesimizi yükseltmekten vazgeçmiyoruz.

Gezi davasında tutuklanan sinemacı arkadaşlarımız Çiğdem Mater ve Mine Özerden’in  ve diğer tutuklular Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Hakan Altınay’ın yanındayız.

Karanlık gider, gezi kalır!"