Haber: Meltem Erdinç

Türkiye Komünist Partili ve Ülkücü öğrenciler arasında çıkan tartışmalar Cebeci Kampüsü’nden Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne sıçradı. Yaşanan olaylar sonrasında görüştüğümüz Türkiye Komünist Gençliği Üyesi İlhan, saldırılarla ilgili okul yönetiminin de yaşanan olaylara sessiz kaldığını ve eğitim haklarını savunmaya çalıştıklarını söyledi.

‘KADIN ARKADAŞLARIMIZA HAKARET EDİP BİZE SALDIRMAYA ÇALIŞTILAR’

Aynı zamanda TKP üyesi olan ve gençlik örgütlenmesinde görev alan İlhan yaşananların eğitim haklarının engellenmeye çalışılması olduğunu ve arkadaşlarının sınavlara girmesinin dahi zorlaştığını iletti. Olayın yaşandığı gün ise önce sosyal medya üzerinden başlayan tartışmaların tehdite dönüştüğünü ertesi gün sınavlara gittiklerinde ise saldırıya uğradıklarını söyledi; “Bu saldırının yaşandığı geçtiğimiz hafta çarşamba akşam sosyal medya üzerinden TKP üyesi bir arkadaşımızı tehdit ettiler. Ertesi gün sınavlarımız için okula gittiğimizde bir başka saldırı denemesinde bulundular. Bunu yaparken okuldaki Türk Bayrağı’nı indirdiğimiz yalanını söylediler. Okulumuz ve sıra arkadaşlarımızın hepsi bunun bir yalan olduğunu, Türkiye Komünist Partili öğrencilerin böyle bir şey yapmadığını biliyordu. Kadın arkadaşlarımıza hakaret edip bizlere saldırmaya çalıştıklarında ise saldırılarına geçit vermedik ve ne kendimizin, ne de sıra arkadaşlarımızın eğitim hakkına dokunulmasına müsaade etmedik.” Saldırı sonrasında TKP’li öğrenciler fakülteden Kızılay’a yürüyerek tepkilerini gösterdi.

‘DİL TARİH PKK’YA MEZAR OLACAK’

Yaşanan olaylarla ilgili ‘Muhalif Gençlik’ isimli X hesabının ‘SOL Genç Ankara’nın yaptığı paylaşımı alıntılayarak; “Öğrenci görünümlü terör örgütü sempatizanlarının sesini kesen, fakülteden tıpış tıpış yollayan o kadro... İçerde yapamadıkları delikanlılığı dışarda yapıyorlar:) Dil Tarih, PKK'ya mezar olacak!” paylaşımını yapması dikkat çekti.

WhatsApp Image 2023-12-01 at 11.07.52

‘ÖĞRENCİ GÖRÜNÜMÜNDEKİ BÖLÜCÜLER’

DTCF’de yaşanan gelişmeler sonrası bir grup genç, ‘Milli Gençlik Komitesi’ kurduklarını ilan ederek, yaşanan olayların basit bir sağ sol kavgası olarak nitelendirilemeyeceğini ve ‘öğrenci görünümündeki bölücülerin Türk milletini hedef aldığını’ iddia etti. ‘Sizi içtenlikle ve samimiyetle uyarıyoruz!’ ifadelerine de yer verilen açıklamada ‘vatanımızın, bayrağımızın ve geçmişimizin bekçiliğinin yanı sıra geleceğin öncülüğü için Milli Gençlik Komitesi’nin kurulduğu söyleniyor.