Haber: Fatoş Erdoğan

TGS, Sputnik Türkiye'de çalışan sendikalı gazetecilerin işten çıkarılmasını protesto etti.

photo1691486024 (2)

Sputnik Türkiye’de sendikalı çalışan 24 gazeteci 'küçülme' bahanesiyle işten çıkarıldı.

Küçülmeye' gideceğini söyleyen Sputnik Türkiye ofisi, sendikalı gazetecilerin tamamını işten çıkardı. Sputnik Türkiye'nin TGS üyesi gazetecileri işten çıkartması Sputnik ofisi önünde protesto edildi.

photo1691486024 (3)

Sputnik Türkiye çalışanları, İstanbul ve Ankara bürolarına grev kararını asmıştı. Sendikalı çalışanlar, ‘küçülme’ gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Süzer Plaza'da bulunan Sputnik ofisi önünde sendikalı çalışanların işten çıkarılmasını protesto etti basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına sendikalı oldukları için işten çıkartılan Sputnik çalışanları, Türk-İş, EHP, TÖP, SOL Parti, TKP ve çok sayıda gazeteci destek verdi.

photo1691486024 (4)

Basın açıklamasında konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş şunları söyledi:

"Sputnik Türkiye’nin İstanbul ve Ankara ofislerinde çalışan 24 üyemiz dün sendikal nedenle işten atıldı.

Grev ilanını 24 Temmuz’da astığımız İstanbul bürosunun önünde Sputnik işverenine, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını çiğnemeyin ve çalışanların sendika hakkına saygı gösterin” demiştik. Bu çağrımıza rağmen aradan geçen on dört günde Sputnik işvereni yasaları çiğnemeye devam etti. Sendikal örgütlenmeyi dağıtmak ve toplu iş sözleşmesini imzalamamak için her türlü yolu denedi. Ankara bürosu işveren temsilcisi, Sendika olarak astığımız grev ilanı indirdi. Hem Ankara hem de İstanbul bürolarında üyelerimize istifa baskıları yapıldı.

Üyelerimiz istifa etsin diye yöneticiler tarafından ikna odaları kuruldu. Söktükleri grev kararımızı, resmî kurumlara yaptıkları başvurular reddedilince yeniden asmak zorunda kalan işveren, bu kez de sözde ‘ekonomik’ nedenle 24 üyemizin işine son verdi.

Üyelerimizin, evlerine götürdükleri ekmeği biraz daha büyütmek dışında bir dert ya da istekleri yok. Bu gördüğünüz plazada yüzbinlerce lira aylık ofis kirası ödeyen Sputnik patronunun ise söz konusu gazetecilerin ücreti olunca aklına hemen ekonomik zorluklar geldi.

Hiç kimse bize masal anlatmasın! Sputnik işvereni, 24 üyemizi ekonomik nedenle değil sendikal nedenle işten atmıştır. Sputnik Türkiye İstanbul ve Ankara ofislerinin temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 51, 52 ve 53. Maddelerinin yanı sıra Türk Ceza Kanunun 118. maddesini de çiğnemiştir.

Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Işıkhan’a ve cumhuriyet savcılarına çağrı yapıyorum; yasaların, anayasanın çiğnenmesine izin vermeyin.

Hiçbir kurum, şirket ya da kişi bu ülkedeki kanunlardan daha güçlü değildir. Bir sendikanın grev ilanı astığı ve 17 Ağustos’ta grev uygulamasına başlayacağını duyurduğu bir süreçte 24 üyesinin işten atılması, bu ülkenin kanunlarıyla açık açık dalga geçmektir. Bu hadsizliğe karşı, Türkiye’de kanunların olduğunu görmek istiyoruz.

Sputnik Türkiye ofisi Ankara ve İstanbul temsilcileri, kanunları çiğneme cesaretini nereden buluyor?

Sputnik Türkiye temsilci ve yöneticilerine sesleniyoruz: Sakın rahat uyumayın. Bu mücadele daha bitmedi, aksine yeni başlıyor. Sendika üyelerini işten atarak sorunları çözdüklerini sanan sizlere sesleniyoruz; 17 Ağustos’ta buraya grev pankartını asmaya geliyoruz!

Yasadışı şekilde işine son verdiğiniz üyelerimizi işe geri alana, toplu iş sözleşmesini imzalayana kadar bu mücadele devam edecek. Bu ülkede kanunlar var. Bu ülkede çalışanların yasal hak ve güvenceleri var. Sizler de sendikamızın üyelerine hak ettikleri ücreti ve saygıyı verene kadar bu mücadele devam edecek.

Bir kez daha sesleniyoruz: Biz kazanacağız, emek kazanacak, alın teri kazanacak!"

photo1691486024 (6)