Haber: Sultan Kılıç

TGS, Sputnik Türkiye yönetimi ile sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı almıştı. Kararın ilanından sonra Sputnik Türkiye, TGS üyesi 24 çalışanını işten çıkardı. Sputnik Türkiye'nin Ankara bürosunun bulunduğu Sözğütözü'ndeki Koç Kuleleri'nin önünde toplanan TGS üyesi basın emekçileri işten çıkarmaları protesto etti.

WhatsApp Image 2023-08-09 at 12.57.14 (1)

 TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, basın açıklamasında şunları söyledi:

"ÜYELERİMİZ İSTİFA ETSİN DİYE YÖNETİCİLER TARAFINDAN İKNA ODALARI KURULDU"

"Sputnik Türkiye’nin İstanbul ve Ankara ofislerinde çalışan 24 üyemiz önceki gün sendikal nedenle işten atıldı. Grev ilanını 24 Temmuz’da astığımız İstanbul ve Ankara bürosunun önünde Sputnik işverenine, 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını çiğnemeyin ve çalışanların sendika hakkına saygı gösterin' demiştik. Bu çağrımıza rağmen aradan geçen on beş günde Sputnik işvereni yasaları çiğnemeye devam etti. Sendikal örgütlenmeyi dağıtmak ve toplu iş sözleşmesini imzalamamak için her türlü yolu denedi. Ankara bürosu işveren temsilcisi, sendika olarak astığımız grev ilanı indirdi. Hem Ankara hem de İstanbul bürolarında üyelerimize istifa baskıları yapıldı. Üyelerimiz istifa etsin diye yöneticiler tarafından ikna odaları kuruldu.

Söktükleri grev kararımızı, resmî kurumlara yaptıkları başvurular reddedilince yeniden asmak zorunda kalan işveren, bu kez de sözde ‘ekonomik’ nedenle 24 üyemizin işine son verdi. Üyelerimizin, evlerine götürdükleri ekmeği biraz daha büyütmek dışında bir dert ya da istekleri yok. İstanbul’da yeni kiraladıkları plazaya yüzbinlerce lira aylık ofis kirası ödeyen Sputnik patronunu, söz konusu gazetecilerin ücreti olunca aklına hemen ekonomik zorluklar geldi. Hiç kimse bize masal anlatmasın! Sputnik işvereni, 24 üyemizi ekonomik nedenle değil sendikal nedenle işten atmıştır. Sputnik Türkiye, İstanbul ve Ankara ofislerinin temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 51, 52 ve 53. maddelerinin yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesini de çiğnemiştir.

Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Işıkhan’a ve cumhuriyet savcılarına çağrı yapıyorum; yasaların, anayasanın çiğnenmesine izin vermeyin. Hiçbir kurum, şirket ya da kişi bu ülkedeki kanunlardan daha güçlü değildir. Bir sendikanın grev ilanı astığı ve 17 Ağustos’ta grev uygulamasına başlayacağını duyurduğu bir süreçte 24 üyesinin işten atılması, bu ülkenin kanunlarıyla açık açık dalga geçmektir. Bu hadsizliğe karşı, Türkiye’de kanunların olduğunu görmek istiyoruz.

Sputnik Türkiye ofisi Ankara ve İstanbul temsilcileri, kanunları çiğneme cesaretini nereden buluyor? Yasaları, kanunları ayakları altına alarak bu ülkede gazetecilik faaliyeti yürütebileceklerini mi sanıyorlar? Sputnik Türkiye temsilci ve yöneticilerine sesleniyoruz: Sakın rahat uyumayın. Bu mücadele daha bitmedi, aksine yeni başlıyor.

Sendika üyelerini işten atarak sorunları çözdüklerini sanan sizlere sesleniyoruz; 17 Ağustos’ta buraya grev pankartını asmaya geliyoruz. Yasa dışı şekilde işine son verdiğiniz üyelerimizi işe geri alana, toplu iş sözleşmesini imzalayana kadar bu mücadele devam edecek. Bu ülkede kanunlar var. Bu ülkede çalışanların yasal hak ve güvenceleri var. Sizler de sendikamızın üyelerine hak ettikleri ücreti ve saygıyı verene kadar bu mücadele devam edecek. Biz kazanacağız, emek kazanacak, alın teri kazanacak."

WhatsApp Image 2023-08-09 at 12.57.13 (1) WhatsApp Image 2023-08-09 at 12.57.14